O ile wierzba energetyczna jest rośliną dość powszechnie w Polsce znaną, o tyle trzcina energetyczna jest nowością. Zwana jest ona inaczej trzciną chińską. Plantacje obu gatunków tych roślin znajdują się w okolicy Starogardu Gdańskiego. Tak jak wierzbę, trzcinę można również uprawiać na prawie wszystkich rodzajach gleb (oczywiście poza klasą 6-tą).
Jednakże w przeciwieństwie do wierzby, której zbiór na cele energetyczne następuje dopiero w II i III roku uprawy, trzcinę możemy już ścinać po pierwszym roku. Plantacje obu tych roślin są wieloletnie. Raz założone i umiejętnie prowadzone dostarczają surowca energetycznego na 20-25 lat. Mamy już w Polsce pozytywne przykłady zastosowania w praktyce obu rodzajów tych roślin. EC Ostrołęka dwa lata temu dostosowała jeden z kotłów do spalania biomasy, a nowo wybudowana w Czarnej Białostockiej elektrociepłownia o mocy 4,5 Mw jest dostosowana całkowicie do spalania biomasy.
Uczestnicząca w targach firma Graso przywiozła ze sobą próbki zarówno trzciny, jak i wierzby energetycznej a także kotły dostosowane do spalania obu rodzajów tych materiałów.