Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się sobotnia konferencja poświęcona możliwościom wspomagania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich ze środków krajowych i unijnych.
Takich tłumów największa sala pawilonu konferencyjnego nie widziała już dawno – nawet, gdy w Poznaniu gościł premier. Tym razem wszystkie miejsca były zajęte.
Wśród gości, obok profesjonalistów zainteresowanych tematem „z urzędu” można było zobaczyć sporą grupę rolników, którzy zwiedzając targi postanowili dowiedzieć się czegoś więcej o możliwościach dofinansowania ich własnych gospodarstw ze środków pomocowych.
Szczególne zainteresowanie budziły, co zrozumiałe, zagadnienia mające dla rolników duże znaczenie praktyczne. A sama konferencja była tak pomyślana, by na te właśnie sprawy położyć szczególny nacisk. Nieco z boku pozostały projekty adresowane do wielkich producentów – ich kosztem organizatorzy dokładnie omówili te, które dotyczą rolników indywidualnych.
Rolnicy mogli się, między innymi, dowiedzieć w jaki sposób oceniane są wnioski, a w szczególności jak funkcjonuje punktowy system oceny – za co ile punktów można otrzymać i jakie jeszcze kryteria należy spełnić, by ubiegać się o pomoc unijną lub z budżetu państwa.
Na przykład, że podobnie jak w przypadku kredytów bankowych nie można zalegać z podatkami czy składkami na ubezpieczenie, oraz że nie łączy się środków z programów pomocowych z inną pomocą publiczną. Warunkiem otrzymania pomocy jest też zameldowanie w miejscowości do 5 tys. mieszkańców i – w przypadku inwestycji – komplet wymaganych uzgodnień i pozwoleń.
Prowadzący dokładnie omówili, na jakie rodzaje inwestycji pieniądze można otrzymać: na budowę i modernizację dróg wewnętrznych i dojazdowych do gospodarstw, instalacje zaopatrzenia w wodę, odprowadzania ścieków, a także zaopatrzenia w energię. Wszystko to składa się na podstawowa infrastrukturę gospodarstw, bez której nie ma mowy o nowoczesnej produkcji rolnej.
Dofinansowanie adresowane jest do wnioskodawców i ma służyć pomnożeniu ich majątku- nie może dotyczyć na przykład własności gminnej, W przypadku ułatwiania startu młodym rolnikom i liczy się jeszcze wiek. A emeryci i renciści są wyłączeni z programu pomocy.
Ważnymi informacjami dla rolników były też instrukcje, jak unikać pułapek natury formalnej – chociażby o wymogu uzgadniania zmian w rodzaju produkcji z ARiMR, jeśli inwestycja służąca tej produkcji była współfinansowana ze środków pomocowych.
Agencja zaprasza do korzystania z bezpłatnej infolinii – 380084, a także z informacji na stronach internetowych. Konferencję przygotowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.