W piątek odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego poświęcona podsumowaniu I. Kongresu Nauk Rolniczych „Nauka – Praktyce”. Uczestniczyli w niej również podsekretarz stanu Marian Zalewski oraz profesorowie: Seweryn Kukuła z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach i Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.W dniu dzisiejszym odbyło się także posiedzenie Komitetu Naukowego Kongresu, na którym omówiono wnioski wypływające z trzydniowych obrad.
15 maja - zakończył się I Kongres Nauk Rolniczych „Nauka – Praktyce”. Kongres odbywał się w Puławach, a zorganizowany został przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Kongres poświęcony był integracji polityki naukowej i naukowo-technicznej z polityką rolną, przyszłości i nowoczesnym rozwiązaniom innowacyjnym, organizacji, technologii i technice na rzecz produkcji rolniczej, przetwórstwa rolno-spożywczego oraz rozwoju obszarów wiejskich. Uczestniczyło w nim 20 delegacji zagranicznych z krajów Unii Europejskiej i państw ościennych. W obradach brało udział 560 osób.
„Nie ma nowoczesnego rolnictwa i nie będzie jego rozwoju bez dobrze rozwijającej się nauki i wzajemnej współpracy” – podkreślił minister Marek Sawicki i dodał, że „konkurencyjność naszego rolnictwa będzie większa, jeżeli będzie ściślejsza współpraca z nauką i szybsze przechodzenie wyników badań do praktyki”. Minister podziękował naukowcom za zaangażowanie w pracach Kongresu i wyraził nadzieję, że takie spotkania staną się tradycją i nie będą się odbywały rzadziej niż raz na trzy lata, a może uda się, aby były organizowane w cyklu dwuletnim.
Profesor Seweryn Kukuła przedstawił krótko podstawowe wnioski, jakie wypływają z dyskusji odbywającej się podczas I Kongresu Nauk Rolniczych „Nauka – Praktyce”. Jednym z nich jest zgoda na cykliczne spotkania. Doceniając rolę I Kongresu uczestnicy popierają ideę organizowania takich dyskusji w cyklu dwuletnim. Kolejnym wnioskiem jest stwierdzenie, że nauki rolnicze są niezbędnym elementem służącym kreowaniu polityki rolnej i dają rzetelne podstawy naukowe do przedstawianych Komisji Europejskiej wniosków w istotnych kwestiach Wspólnej Polityki Rolnej. Profesor Seweryn Kukuła zwrócił również uwagę na fakt, że prowadzone badania zbieżne są najważniejszymi wyzwaniami takimi, jak bezpieczeństwo żywności, bezpieczeństwo energetyczne, dostosowanie rolnictwa do zmian klimatycznych oraz racjonalne wykorzystanie zasobów wody.
Profesor Andrzej Kowalski podkreślił natomiast bardzo istotny problem zawarty już w samym tytule I Kongresu - Nauka – Praktyce bowiem niezbędne jest jak najszybsze wdrażanie osiągnięć naukowych do codziennej praktyki gospodarczej. Nie mniej istotne są także analizy i opracowania, które stanowią rzetelne informacje dokumentujące polskie wnioski składane w Brukseli.
Minister Marek Sawicki potwierdził, że te analizy i twarde fakty są niezwykle pomocne w dyskusjach na unijnych forach – „dzięki temu nasze wnioski są coraz lepiej przyjmowane przez naszych partnerów i szybciej podejmowane są właściwe decyzje”.
7928552
1