Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Opolskie - rolnicy: bez pieniędzy UE nie ma rozwoju gospodarstw

24 czerwca 2015
Rolnicy nagrodzeni w tegorocznej edycji konkursu AgroLiga w woj. opolskim podkreślają, że duży rozwój ich gospodarstw nie byłby możliwy, gdyby nie pozyskane pieniądze unijne. Zapowiadają, że mają już plany inwestycji z udziałem środków z UE na kolejne lata.
Nagrody dla najlepszych rolników indywidualnych oraz najlepszych firm przetwórstwa rolno-spożywczego i usług rolniczych w woj. opolskim w XXII edycji konkursu AgroLiga 2015 rozdano w niedzielę w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego (OODR) w Łosiowie.

Laureaci I miejsca wśród rolników indywidualnych Małgorzata i Damian Dambon podkreślali w rozmowie z PAP, że do rozwoju ich gospodarstwa rolnego w dużym stopniu przyczyniły się pieniądze unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Za nie kupili m.in. dwa ciągniki, rozsiewacz nawozów, pług obracalny, opryskiwacz czy agregaty uprawowe. W sumie – jak podał Dambon – jego gospodarstwo w latach 2006-2013 pozyskało z UE ok. 365 tys. zł. „Inwestycje rozłożyliśmy w czasie, co pozwoliło nam nie brać kredytów. Dzięki dotacjom prawie cała nasza baza maszynowa jest nowa” – mówił i zapowiedział, że w kolejnych latach z pieniędzy UE chciałby dokupić np. jeszcze jeden duży ciągnik.

Laureat II miejsca Waldemar Fogel podał z kolei, że łącznie z UE pozyskał ponad 300 tys. zł. Za te pieniądze kupił np. przewoźną suszarnię, pług obracalny, prasę rolującą, ciągnik czy ładowarkę teleskopową. „To był duży zastrzyk finansowy, dzięki któremu poszliśmy niesamowicie do przodu” – mówił. Przyznał, że przed wejściem Polski do UE obawiał się, jak będzie funkcjonować w unijnych warunkach. „Okazało się, że nie było się czego bać. Skorzystaliśmy na tym na pewno” – zaznaczył i dodał, że w kolejnych latach chce np. wybudować chlewnię, a z pieniędzy UE ją wyposażyć

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja uznał w rozmowie z PAP, że "bez pieniędzy unijnych nie ma już obecnie możliwości, by którykolwiek z rolników - nawet tych największych - mógł nadążyć z duchem czasu i doposażać na bieżąco swoje gospodarstwo”. Czaja zaznaczył jednak, że mniejsi rolnicy ostrożniej korzystają z unijnych dotacji, a też nie mają możliwości finansowych czy zdolności kredytowej, by pozyskiwać duże pule środków. Podkreślił, że łatwiej jest w tym zakresie rolnikom gospodarującym na dużych areałach.

„Ale jeśli w gospodarstwie było w ostatnich latach tyle pieniędzy, by wystarczyło na spokojne prowadzenie działalności rolniczej, a do tego były jakieś rezerwy i pomysł na coś obok – choćby agroturystykę - to tacy rolnicy poszli bardzo do przodu dzięki UE” - dodał.

Wspominał również, że przed wejściem do UE wielu rolników bało się funkcjonowania we wspólnej Europie. „Byli nawet tacy, co przez pierwsze 2-3 lata nie korzystali z dopłat bezpośrednich, bo nie wierzyli, że te pieniądze ot tak otrzymają i nie trzeba ich będzie zwracać. Teraz żałują i czekają na kolejne transze wypłat” – mówił Czaja.

„Potrafimy sięgać po pieniądze unijne i prawidłowo je wykorzystać” - zapewnił również dyrektor OODR w Łosiowie Henryk Zamojski. Zaznaczył, że rozwój rolnictwa sprawił, iż oceniając rolników choćby przy konkursie AgroLigi w ostatnich latach bierze się pod uwagę nie tylko - jak przed laty - poziom produkcji czy wyniki gospodarstwa, ale też np. kwestie związane z ochroną środowiska, kodeksem dobrych praktyk rolniczych czy dobrostanem zwierząt. „To wszystko sprawia, że gdy przyjeżdżają do naszego Ośrodka ludzie z różnych krajów świata, nie tylko z Europy, to są pod wrażeniem osiągnieć naszych gospodarstw" - dodał Zamojski.

Konkurs AgroLiga organizowany jest w woj. opolskim od 22 lat. Uczestniczyło w nim dotąd 249 rolników indywidualnych i 81 firm przetwórstwa rolno-spożywczego, usług rolniczych i agrofirm. (PAP)

 


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę