Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Odnawialne Źródła Energii w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym

7 kwietnia 2015
Poznański Park Naukowo-Technologiczny zbada odnawialne źródła energii. Nowo otwarte Laboratorium Fotowoltaiczne opracuje metody skutecznego i efektywnego wykorzystania energii słonecznej w przedsiębiorstwach. Laboratorium Fotowoltaiczne to ekologiczny system paneli słonecznych łączący innowacyjną technologię zarządzania produkcją i wykorzystywania energii elektrycznej.
Laboratorium Fotowoltaiczne, zgodnie z przyświecającą PPNT ideą łączenia dorobku naukowego z biznesem, będzie wykorzystywało najnowsze osiągnięcia nauki podczas współpracy z przedsiębiorstwami. Laboratorium już współpracuje  z zakładami oczyszczalni ścieków, szpitalami czy firmami wykorzystującymi w swojej działalności linie produkcyjne o dużym poborze mocy.
Według analityków rynek fotowoltaiczny w Polsce dopiero się rozwija, ale ten rozwój przebiega bardzo dynamicznie. Duże zainteresowanie fotowoltaiką pojawiło się w ciągu ostatnich czterech lat. A podpisana na początku marca przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa o OZE może ten rozwój jeszcze przyspieszyć. Zwłaszcza w przypadku prosumetów, czyli producentów i jednocześnie konsumentów energii elektrycznej, jakimi są np. właściciele przydomowych instalacji solarnych.
Zainstalowane w Laboratorium systemy fotowoltaiczne mogą wyprodukować 35,2 MWh w skali roku. Taka ilość energii pozwala np. na roczne oświetlenie terenu przemysłowego o powierzchni blisko 1 hektara, lub, jako uzupełniające źródło zasilania, zaspokoi potrzeby linii technologicznej firmy produkcyjnej, oczyszczalni ścieków lub dedykowanych oddziałów diagnostycznych placówek medycznych.
Instalacja fotowoltaiczna w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym służyć będzie jednak w głównej mierze do realizacji projektów badawczo-technologicznych. Analitycy wskazują, że na rynku systemów fotowoltaicznych stosowane są słabe sieci, występują wysokie koszty przyłączenia oraz straty przesyłowe. A to naraża przedsiębiorstwa na niepotrzebne koszty.
Głównym celem Laboratorium Fotowoltaicznego jest obniżanie kosztów, efektywne gospodarowanie energią oraz ochrona środowiska. Wykonywane badania pozwolą na ustalenie w jakich warunkach i dla jakich przedsiębiorstw produkcja tego typu zielonej energii jest najbardziej opłacalna oraz jak w najbardziej efektywny sposób połączyć proces produkcji i zużycia energii elektrycznej. Prace prowadzone w Laboratorium Fotowoltaicznym pomogą odpowiedzieć na pytanie: czy panele słoneczne, jako źródło energii, są opłacalne, w jakich warunkach i dla kogo.
W ramach naszych usług przeprowadzamy audyty zakupu i dostaw energii elektrycznej, wskazując możliwości do obniżenia kosztów i lepszego zarządzania zużyciem prądu w przedsiębiorstwie. Proponujemy innowacyjne systemy pomiarowo-rozliczeniowe, dokonujemy modernizacji i ulepszenia już istniejących układów a także sprzedajemy i dostarczamy zieloną energię wytworzoną w fotowoltaicznych blokach naszych partnerów.
Laboratorium Fotowoltaiczne, w ramach prowadzonej działalności naukowo-badawczej, prowadzi i organizuje także konferencje, seminaria i szkolenia na temat optymalizacji kosztów zużycia i produkcji energii elektrycznej w instalacjach solarnych.
Współpracujemy głównie z przedsiębiorstwami, ale w najbliższej przyszłości planujemy przedstawić ofertę także gospodarstwom domowym. Właściciele np. przydomowych mikroinstalacji solarnych o mocy do 10kW, po wejściu w życie nowych przepisów, będą mogli odsprzedawać wyprodukowaną energię. Umożliwi im to ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, która gwarantuje prosumentom (czyli jednocześnie producentom i konsumentom energii elektrycznej) odkup od nich zielonej energii po cenie gwarantowanej i wyższej niż rynkowa.
Laboratorium Fotowoltaiczne to już dziewiąte laboratorium działające na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Do tej pory działalność Parku skupiała się na chemii (Inkubator Technologii Chemicznych, Laboratorium Optymalizacji Procesów Chemicznych, Laboratorium Nadkrytycznego CO2), biotechnologii (Centrum Biotechnologii), medycyny (Laboratorium Genomowe, Centrum Analityki i Diagnostyki Medycznej), fizyki i archeologii (Laboratorium Radiowęglowe) oraz zarządzania odpadami (Centrum Gospodarki Odpadami Waste-Park). Teraz do rodziny innowacji i transferu technologii dołączyły także Odnawialne Źródła Energii.  
***
Polska na tle innych państw UE pod względem udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnej konsumpcji plasuje się pod koniec drugiej dziesiątki jeśli chodzi o udział OZE w ostatecznym zużyciu energii. Wkład ten w 2013 roku wyniósł 11 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 10,4 proc. Jak podaje GUS w publikowanych na koniec 2014 roku najnowszych danych, obecnie udział ten wynosi 11,3 proc.
Rozwój energetyki odnawialnej ma istotne znaczenie dla realizacji podstawowych celów polityki klimatyczno-energetycznej. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii daje szanse na obniżenie emisji CO2, jak również na zwiększenie efektywności energetycznej.



POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę