Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O przyszłości unijnej polityki rolnej w Słupsku

24 listopada 2014
 „Wpływ zmian w Polityce Rolnej Unii Europejskiej na finansowanie Programu Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020” to tytuł konferencji jaką 17 listopada 2014 roku w Słupskim Inkubatorze Technologicznym zorganizował Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku .

     
     


W obradach uczestniczył Czesław Siekierski przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim, który zaprezentował zebranym rolnikom i przedstawicielom instytucji działających na rzecz rolnictwa Wspólną Politykę Rolną na lata 2014 – 2020.  W swoim wystąpieniu eurodeputowany Siekierski zaznaczył , że   rok 2014 jest rokiem przejściowym i nie wszystkie instrumenty nowej WPR obowiązują, np. zazielenienie, które znacznie komplikuje system dopłat obszarowych, będzie wprowadzone dopiero od 2015 roku Natomiast dugi filar WPR, tj. polityka rozwoju obszarów wiejskich jest w procesie negocjacji między Komisją Europejską a Ministerstwem Rolnictwa, jego zatwierdzenie nastąpi w końcu tego roku lub na początku następnego. Szef komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim zapewnił uczestników konferencji, że po 2020 roku nie będzie zmian rewolucyjnych i będą utrzymane pewne dopłaty w ramach WPR.
Informacje zaś dotyczące kończącego się PROW 2007-2013 przedstawiła Stanisława Bujanowicz , zastępca dyrektora Odziału Terenowego Agencji Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa  w Gdyni, a Eugeniusz Diakun, kierownik Biura Powiatowego  AR i MR w Słupsku szczegółowo omówił zasady płatności w ramach wsparcia bezpośredniego.
Zdzisław Kołodziejski ,dyrektor Oddziału PODR w Słupsku przedstawił uczestnikom obrad wyzwania stojące przed rolnictwem w działaniach Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W konferencji w Słupsku uczestniczył również Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej , który omówił szczegółowo system dopłat wraz z wyliczeniami, uwzględniającymi nowe zasady przyznawania dopłat bezpośrednich rolnikom . Szef pomorskiego samorządu rolniczego  zwrócił uwagę na zagrożenia związane z utrzymaniem stanu bydła i krów do 30 czerwca, warunkującego otrzymanie dopłaty, co może wpłynąć na obniżenie cen w skupie z powodu skumulowania sprzedaży.
Zdaniem prezesa PIR lepszym rozwiązaniem dopłat do zwierząt, byłyby uwzględnienie stanów średniorocznych. Zenon Bistram  zaznaczył też , że dodatkowa rubryka w spersonalizowanym wniosku AR i MR z wyliczonym zazielenieniem, znacznie ułatwiłaby rolnikom wypełnienie wniosku o dopłaty.      

   

POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę