„Wpływ zmian w Polityce Rolnej Unii Europejskiej na finansowanie Programu Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020” to tytuł konferencji jaką 17 listopada 2014 roku w Słupskim Inkubatorze Technologicznym zorganizował Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku .
W obradach uczestniczył Czesław Siekierski przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim, który zaprezentował zebranym rolnikom i przedstawicielom instytucji działających na rzecz rolnictwa Wspólną Politykę Rolną na lata 2014 – 2020. W swoim wystąpieniu eurodeputowany Siekierski zaznaczył , że rok 2014 jest rokiem przejściowym i nie wszystkie instrumenty nowej WPR obowiązują, np. zazielenienie, które znacznie komplikuje system dopłat obszarowych, będzie wprowadzone dopiero od 2015 roku Natomiast dugi filar WPR, tj. polityka rozwoju obszarów wiejskich jest w procesie negocjacji między Komisją Europejską a Ministerstwem Rolnictwa, jego zatwierdzenie nastąpi w końcu tego roku lub na początku następnego. Szef komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim zapewnił uczestników konferencji, że po 2020 roku nie będzie zmian rewolucyjnych i będą utrzymane pewne dopłaty w ramach WPR.
Informacje zaś dotyczące kończącego się PROW 2007-2013 przedstawiła Stanisława Bujanowicz , zastępca dyrektora Odziału Terenowego Agencji Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa w Gdyni, a Eugeniusz Diakun, kierownik Biura Powiatowego AR i MR w Słupsku szczegółowo omówił zasady płatności w ramach wsparcia bezpośredniego.
Zdzisław Kołodziejski ,dyrektor Oddziału PODR w Słupsku przedstawił uczestnikom obrad wyzwania stojące przed rolnictwem w działaniach Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W konferencji w Słupsku uczestniczył również Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej , który omówił szczegółowo system dopłat wraz z wyliczeniami, uwzględniającymi nowe zasady przyznawania dopłat bezpośrednich rolnikom . Szef pomorskiego samorządu rolniczego zwrócił uwagę na zagrożenia związane z utrzymaniem stanu bydła i krów do 30 czerwca, warunkującego otrzymanie dopłaty, co może wpłynąć na obniżenie cen w skupie z powodu skumulowania sprzedaży.
Zdaniem prezesa PIR lepszym rozwiązaniem dopłat do zwierząt, byłyby uwzględnienie stanów średniorocznych. Zenon Bistram zaznaczył też , że dodatkowa rubryka w spersonalizowanym wniosku AR i MR z wyliczonym zazielenieniem, znacznie ułatwiłaby rolnikom wypełnienie wniosku o dopłaty.