W gmachu Senatu RP przy ulicy Wiejskiej w Warszawie 17 lipca Senacka Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska zorganizowała konferencje pod tytułem ,,Grupy producentów rolnych szansą rozwoju polskiego rolnictwa". W seminarium uczestniczyli przedstawiciele grup producenckich , samorządu rolniczego oraz resortu rolnictwa i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Istotą grup producentów rolnych jest fakt, że są one swoistym „przedłużeniem gospodarstw” członków, pozwalającym im uczestniczyć w dalszych ogniwach obrotu produktami rolnymi i poprzez to poprawiać dochodowość gospodarstw, poprzez przechwytywanie części marży, która powstaje w obrocie środkami do produkcji i produktami rolnymi. Grupa ma charakter pomocniczy względem gospodarstwa – zajmuje się tym co wspólnie można zrobić efektywniej niż w pojedynczym gospodarstwie. Nie zajmuje się więc produkcją tylko zaopatrzeniem w środki do produkcji oraz organizowaniem i prowadzeniem wspólnej sprzedaży. – Głównym efektem członkostwa w grupie jest więc obniżanie kosztów oraz poprawa usług świadczonych na rzecz producentów – członków grupy. Grupa jest tworzona przez producentów mających wspólny cel, cel gospodarczy. To sami organizujący się muszą ustalić warunki współpracy między sobą, ustalić zasady działania własnej firmy oraz zasady współpracy między członkami a firmą. Bez dobrego zorganizowania grupy jako zrzeszenia osób, trudno oczekiwać dobrych efektów ekonomicznych .Grupa działa na rynku wśród innych przedsiębiorców. Podlega zatem tym samym regułom ekonomicznym, konkurując o rynki zbytu z innymi z kraju i z zagranicy
Podobnie jak wszyscy inni przedsiębiorcy, grupa producentów potrzebuje: wyszkolonej, zaangażowanej kadry zarządzającej, prawidłowego planowania i kontroli, dokładnej analizy rynku oraz odpowiedniego finansowania przez członków – mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producenckich.