W dniach 22 i 23 maja w Ożarowie Mazowieckim odbędzie się VII edycja Konferencji i Targów Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Swój udział W obradach zapowiedzieli Między innymi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki – Mieczysław Kasprzak oraz dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej EWEA – Christian Kjaer. Natomiast specjalny list do uczestników konferencji wystosował unijny Komisarz ds. Energetyki – Günther Oettinger.
Konferencja i Targi PSEW to największa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej impreza poświęcona energetyce wiatrowej.
Polska energetyka odnawialna znajduje się obecnie w szczególnym momencie. Już niebawem Ministerstwo Gospodarki przedstawi końcowy projekt ustawy o OZE, a nowe prawo na lata zdeterminuje rozwój zielonej energii w naszym kraju. Dlatego rola i znaczenie tegorocznej Konferencji jako platformy umożliwiającej dialog i współpracę sektora OZE z przedstawicielami administracji państwowej są nie do przecenienia. Doceniając sektor OZE w Polsce unijny Komisarz ds. Energetyki – Günther Oettinger napisał do uczestników Konferencji list, w którym z entuzjazmem odniósł się do wysiłku, jaki państwo polskie wkłada w transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Prognozuje, że w krajach członkowskich UE energetyka wiatrowa będzie rozwijała się dynamicznie w najbliższych latach i z całą pewnością Polska ma szansę dołączyć do liderów w tym zakresie – mówi Łukasz Pawłowski z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Podczas otwierającej VII Konferencję i Targi PSEW sesji plenarnej prelekcje wygłoszą dyrektor zarządzający Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej – Christian Kjaer, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki – Mieczysław Kasprzak, a także przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Odnawialnych Źródeł Energii – Norbert Obrycki. Ze specjalnym apelem do uczestników Konferencji wystąpi w nagraniu Minister Środowiska – Marcin Korolec. W trakcie czterech sesji tematycznych (Biznes i Polityka, Energetyka Wiatrowa w KSE, Człowiek i Środowisko i Dialog Społeczny, Potencjał i Przyszłość Energetyki Wiatrowej) wykłady wygłosi ponad 50 panelistów m.in. sekretarz generalny Społecznej Rady ds. Narodowego Programu Redukcji Emisji – prof. Krzysztof Żmijewski.
Ponadto podczas Konferencji zainaugurowana zostanie także nowa kampania Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej mająca na celu przekonanie opinii publicznej, by traktować siłę wiatru, jako strategiczny surowiec energetyczny – podobnie jak ropę naftową, gaz czy zasoby węgla. W tym celu zostanie uruchomiony tzw. indeks wiatru dla Polski, czyli strona internetowa, która na bieżąco będzie informować ile energii elektrycznej, a w konsewkencji pieniędzy traci Polska każdej sekundy, nie wykorzystując w pełni energetyki wiatrowej. Zaprezentowane zostaną również wyniki najnowszego sondażu dotyczącego opinii Polaków na temat odnawialnych źródeł energii przeprowadzonego przez GfK Polonia dla Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Jak informują organizatorzy – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w ciągu dwóch dni w centrum wystawienniczo-targowym o powierzchni 1800 m? spotkają się inwestorzy, przedsiębiorcy oraz klienci indywidualni. Ponad 40 wystawców z całego świata zaprezentuje listę nowych produktów, usług i rozwiązań technologicznych z zakresu energetyki wiatrowej.