W Poroninie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące badań naukowych w dziedzinie bioenergii w Polsce. W spotkaniu uczestniczył Artur Ławniczak, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawiciele jednostek naukowo-badawczych oraz instytucji rolniczych z całej Polski.
Celem spotkania była prezentacja Programu ERA-ARD oraz aktualnie prowadzonych badań naukowych w dziedzinie bioenergii w Polsce. Uczestnikom spotkania zaprezentowano realizowany w ramach projektu ERA-ARD podprojekt „Bioenergia – szansa czy zagrożenie dla państw ubogich”, który przewiduje możliwość pozyskania finansowania na realizację międzynarodowych projektów naukowych.
Spotkanie otworzył minister Artur Ławniczak podkreślając znaczenie badań naukowych w dziedzinie rolnictwa oraz współpracy międzynarodowej..
Natomiast dr Anna Górczyńska przedstawiła główne założenia konkursu oraz procedurę postępowania konkursowego, zachęcając naukowców do stworzenia konsorcjum złożonego z 3 partnerów, którzy realizując wspólny projekt wspólnie ubiegaliby się o sfinansowanie międzynarodowego projektu badawczego.
Podczas spotkania przedstawiono także prezentacje:
- prof. Antoni Faber, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB
„Produkcja biomasy na cele energetyczne – szansa czy zagrożenie dla rolnictwa?”
„Przyrodnicze skutki uprawy roślin energetycznych”
- prof. Anna Grzybek, Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa „Biomasa dla energetyki”
- prof. Leszek Kordas, Katedra Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu „Możliwości wykorzystywania roślin energetycznych do bioremediacji oraz utylizacji ścieków i osadów”
- prof. Zygmunt Lipnicki, Uniwersytet Zielonogórski, „Niskotemperaturowa elektrownia geotermalna”
- prof. Andrzej Myczko, Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa
„Wykorzystywanie i kumulacja ciepła generowanego przez dach budynku inwentarskiego”
- prof. Mieczysław Szpryngiel, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie „Możliwości wykorzystania energii wiatru na Lubelszczyźnie”
- Zdzisław Ginalski, Centrum Doradztwa Rolniczego, Radom
„Produkcja rolna na biopaliwa stałe”
Uczestnicy spotkania wzięli także udział w wyjeździe studyjnym do gminy Szaflary w celu zapoznania z wykorzystaniem energii geotermalnej – odwiedzono Szkołę Podstawową w Bańskiej Niżnej ogrzewanej energią geotermalną oraz Geotermię Podhalańska w Szaflarach.
8124113
1