Niech się darzy ziemniak na ziemi sieradzkiej! – te słowa wypowiedziane przez wicewojewodę łódzkiego Pawła Bejdę podczas uroczystego otwarcia odzwierciedlają główny cel targów pod nazwą Kościerzyński Dzień Ziemniaka – Jesień w Polu i Ogrodzie. A cel: kreowanie produktu regionalnego w postaci ziemniaka z województwa łódzkiego jako rozpoznawalnej marki całego regionu przyświecał targom organizowanym przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach Oddział w Kościerzynie po raz drugi.
Impreza odbyła się 29 września br. na terenach wystawowych w Kościerzynie k.Sieradza. Zgromadziła ponad 110 wystawców i przyciągnęła około 6000 zwiedzających.
W imieniu wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej kilka zdań o uprawie polskich ziemniaków powiedział wicewojewoda Paweł Bejda
List od ministra rolnictwa i rozwoju wsi Stanisława Kalemby przekazał na ręce dyrektor Barbary Günther Bogusław Rzeźnicki, zastępca dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW.
Podczas uroczystego otwarcia odbyło się podsumowanie wojewódzkiego etapu Konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2013 roku organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie O/Radom przy wsparciu finansowym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego. Organizatorem etapu wojewódzkiego był Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach.
W kategorii ekologia-środowisko laureatem zostało gospodarstwo Leszka Dobrocia z Masłowic w powiecie wieluńskim, a w kategorii ekologiczne gospodarstwo towarowe laureatami zostali Bogusława i Wojciech Ślęzakowie z Woźnik w powiecie radomszczańskim.
Zwiedzający targi zapoznali się z prezentacją odmian, objawów chorób, szkodników i uszkodzeń ziemniaków przygotowaną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Delegaturę w Sieradzu. Wielu producentów ziemniaka uzyskało tam odpowiedź na pytania: jakie ziemniaki sadzić oraz jak prawidłowo zabezpieczać i prowadzić swoje uprawy. Wśród prezentowanych odmian znalazły się: BELLAROSA, DENAR, GALA, IRGA, LORD, MANNITOU, MIŁEK, NATASCHA, OWACJA, RED ANNA, SATINA, TAJFUN, TERKA, VINETA, VITARA
Wystawcy zaprezentowali różnorodną ofertę wystawienniczą i handlową, między innymi:
8 firm to hodowcy i firmy nasienne z ofertą sadzeniaków, materiału siewnego zbóż, kukurydzy (kolekcja odmian kukurydzy firm LIMAGRAIN i PIONEER)
15 firm – producenci i dystrybutorzy urządzeń i sprzętu do produkcji ziemniaka, m.in., kombajny ziemniaczane marki PYRA, GRIMME, ciągniki marki DEUTZ-FAHR, NEW HOLLAND, CRYSTAL, FARMTRAC, SAME, VALTRA, ZETOR oraz sortowniki, opryskiwacze, maszyny uprawowe, części zamienne
12 firm – producenci i dystrybutorzy środków do produkcji ziemniaka (m.in. środki ochrony roślin, nawozy, osłony) i pozostałej produkcji rolniczej
43 firmy to wystawcy z branży ogrodniczej z ofertą krzewów ozdobnych, nasion, sadzonek, cebul, roślin rabatowych, balkonowych i doniczkowych, sprzętu, narzędzi do pielęgnacji i urządzania ogrodów.
Swoje stoisko mieli też rolnicy sprzedający „kościerzyńskie ziemniaki” odmian Lord, Gala, Owacja, Vitara, Finezja, Stasia i Tajfun.
Jak zawsze z rolnikami spotkali się też przedstawiciele firm działających na rzecz rolnictwa, a swoje dokonania pokazali twórcy ludowi .
Pokazy polowe maszyn do zbioru i technologii produkcji ziemniaków przyciągnęły tłumy zainteresowanych. Można było sprawdzić w działaniu prezentowane maszyny i urządzenia: kombajn ziemniaczany PYRA 3000, kombajn ziemniaczany GRIMME SE 75-20, kombajn ziemniaczany GRIMME SE 140, opryskiwacz PILMET LUX 612, pług obrotowy EurOpal i opryskiwacz Pelikan Hydraulik 18 m.
Aby podkreślić walory rodzimych odmian przygotowano dla wszystkich uczestników targów degustację 17 potraw z tych właśnie ziemniaków. Były zupy, sałatki, pierogi, pyzy, kopytka, zapiekanki... Odbył się także pokaz kulinarny przygotowany przez Annę Kubiak – uczennicę Kurta Schellera. Pani Anna zaprezentowała sposób przygotowania blinów ziemniaczano-marchwiowych, sałatki polskiej z ziemniaków i tortilli z ziemniakami, twarogiem i szczypiorkiem.
Żadne targi w Kościerzynie nie mogą odbyć się bez prezentacji regionalnego folkloru. Tym razem swoim kunsztem wokalno-tanecznym zachwycili uczestników: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka” i Zespół Ludowy „Bałdrzychowianie” wraz z Kapelą „Bałdrzychowiacy”.
Honorowym patronatem tegoroczne targi objęli: Stanisław Kalemba – minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jolanta Chełmińska – wojewoda łódzki i Witold Stępień – marszałek województwa łódzkiego, natomiast patronat medialny sprawowali: Telewizja Polska – Oddział w Łodzi i „Dziennik Łódzki”.
Impreza odbyła się w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego , na podstawie Umowy o dofinansowanie projektu nr UDA-RPLD.03.02.00-00-381/11-00 w ramach III Osi priorytetowej: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013.
6824564
1