Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Majówka w Kąśnej z danielami w tle

3 grudnia 2015
Pod hasłem ,,Melodia Smaków’’ w dniach 25/ 26 maja w dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej , województwie małopolskim  odbyła się kolejna edycja ,,Majówki u Paderewskiego’’  Głównym organizatorem imprezy, której celem była promocja hodowli danieli  i jeleni w Polsce i spożycia dziczyzny  oraz walorów turystycznych powiatu tarnowskiego był Polski Związek Hodowców Jeleniowatych wspomagany przez lokalne władze samorządowe.

Dopisała zarówno kapryśna w ostatnich dniach pogoda jak i goście , którzy w miniony weekend tłumnie przybyli do jedynego w Polsce dworku Ignacego Jana Paderewskiego. I nie mają czego żałować można było popróbować smacznych potraw z mięsa danieli z hodowli przyzagrodowej  przygotowanych przez  szkoły z Ciężkowic , Tarnowa i Zakliczyna pod okiem Grzegorza Russaka – znanego w Polsce miłośnika kuchni myśliwskiej. Oprócz tego spróbować wina pochodzącego z pobliskich winnic i posłuchać przebojów muzyki klasycznej wykonaniu wirtuozów akordeonu.

       
       


W tym roku gościem honorowym był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 Stanisław Kalemba, który do Kąśnej Dolnej przyjechał na specjalne zaproszenie Władysława Żabińskiego, prezesa Polskiego Związku Hodowców Jeleniowatych i Pawła Augustyna, członka Komisji Etyki Hodowlanej w Polskim Związku Hodowców Jeleniowatych. Szef resortu rolnictwa nie tylko spróbował doskonałych potraw z daniela  ale również znalazł czas aby porozmawiać z hodowcami tych sympatycznych zwierząt w jaki sposób można  im pomóc dalszym rozwoju tej alternatywnej na wsi produkcji zwierzęcej.

- Daniele i jelenie hodowane w zagrodach doskonale wykorzystują nisze ekologiczna . Mogą być hodowane tam, gdzie nie można hodować krów czy owiec. Wykorzystują wszelkiego rodzaju zioła i te rośliny, których nie chcą jeść krowy  czy owce( np. pokrzywa czy oset). Jedzą  między innymi  dziki bez , tarninę dzika różę kruszynę i inne rośliny krzaczaste. Wszystko to wpływa na jakość mięsa – mówi Paweł Augustyn.
 
Jak podkreślają  hodowcy sposób hodowli danieli prowadzony jest bez nawożenia mineralnego, bez herbicydów i pestycydów. Jest więc przyjazny środowisku, a zatem mięso pozyskiwane z tych hodowli posiada najwyższe walory ekologiczne i smakowe.

Hodowla zagrodowa danieli i jeleni jest przyjazna środowisku, zachowuje walory krajobrazowe , chroni wody gruntowe przed degradacją a wszystko to jest wynikiem prowadzonej hodowli ekstensywnej – dodaje Władysław Żabiński.
Polski z/wiązek Hodowców Jeleniowatych zrzesza obecnie ponad 75 hodowców z całej Polski, którzy prowadzą hodowle jelenia europejskiego, jelenia mandżurskiego oraz daniela. Ilość hodowanych zwierząt to około 12 tysięcy sztuk daniela, 5 tyś szt. jelenia europejskiego i około 400 sztuk jelenia mandżurskiego – stada podstawowe.


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę