Ptak_Waw_CTR_2024

Majówka w Kąśnej z danielami w tle

3 grudnia 2015
Pod hasłem ,,Melodia Smaków’’ w dniach 25/ 26 maja w dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej , województwie małopolskim  odbyła się kolejna edycja ,,Majówki u Paderewskiego’’  Głównym organizatorem imprezy, której celem była promocja hodowli danieli  i jeleni w Polsce i spożycia dziczyzny  oraz walorów turystycznych powiatu tarnowskiego był Polski Związek Hodowców Jeleniowatych wspomagany przez lokalne władze samorządowe.

Dopisała zarówno kapryśna w ostatnich dniach pogoda jak i goście , którzy w miniony weekend tłumnie przybyli do jedynego w Polsce dworku Ignacego Jana Paderewskiego. I nie mają czego żałować można było popróbować smacznych potraw z mięsa danieli z hodowli przyzagrodowej  przygotowanych przez  szkoły z Ciężkowic , Tarnowa i Zakliczyna pod okiem Grzegorza Russaka – znanego w Polsce miłośnika kuchni myśliwskiej. Oprócz tego spróbować wina pochodzącego z pobliskich winnic i posłuchać przebojów muzyki klasycznej wykonaniu wirtuozów akordeonu.

       
       


W tym roku gościem honorowym był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 Stanisław Kalemba, który do Kąśnej Dolnej przyjechał na specjalne zaproszenie Władysława Żabińskiego, prezesa Polskiego Związku Hodowców Jeleniowatych i Pawła Augustyna, członka Komisji Etyki Hodowlanej w Polskim Związku Hodowców Jeleniowatych. Szef resortu rolnictwa nie tylko spróbował doskonałych potraw z daniela  ale również znalazł czas aby porozmawiać z hodowcami tych sympatycznych zwierząt w jaki sposób można  im pomóc dalszym rozwoju tej alternatywnej na wsi produkcji zwierzęcej.

- Daniele i jelenie hodowane w zagrodach doskonale wykorzystują nisze ekologiczna . Mogą być hodowane tam, gdzie nie można hodować krów czy owiec. Wykorzystują wszelkiego rodzaju zioła i te rośliny, których nie chcą jeść krowy  czy owce( np. pokrzywa czy oset). Jedzą  między innymi  dziki bez , tarninę dzika różę kruszynę i inne rośliny krzaczaste. Wszystko to wpływa na jakość mięsa – mówi Paweł Augustyn.
 
Jak podkreślają  hodowcy sposób hodowli danieli prowadzony jest bez nawożenia mineralnego, bez herbicydów i pestycydów. Jest więc przyjazny środowisku, a zatem mięso pozyskiwane z tych hodowli posiada najwyższe walory ekologiczne i smakowe.

Hodowla zagrodowa danieli i jeleni jest przyjazna środowisku, zachowuje walory krajobrazowe , chroni wody gruntowe przed degradacją a wszystko to jest wynikiem prowadzonej hodowli ekstensywnej – dodaje Władysław Żabiński.
Polski z/wiązek Hodowców Jeleniowatych zrzesza obecnie ponad 75 hodowców z całej Polski, którzy prowadzą hodowle jelenia europejskiego, jelenia mandżurskiego oraz daniela. Ilość hodowanych zwierząt to około 12 tysięcy sztuk daniela, 5 tyś szt. jelenia europejskiego i około 400 sztuk jelenia mandżurskiego – stada podstawowe.


POWIĄZANE

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Już w tym tygodniu, w dniach 3-5 października 2024 r., odbędą się targi BIOEXPO ...

Bieszczady to przepiękny górski region, który słynie nie tylko z malowniczych wi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę