Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kościerzyński Dzień Ziemniaka

26 września 2013
Po raz drugi w Kościerzynie k. Sieradza Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach organizuje 29  targi września pod nazwą Kościerzyński DZIEŃ ZIEMNIAKA – Jesień w Polu i Ogrodzie.
Targi realizowane są w ramach projektu na podstawie Umowy nr UDA-RPLD.03.02.00-00-381/11-00 o dofinansowanie projektu w ramach III Osi priorytetowej: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013. Umowa zawarta jest z Województwem Łódzkim, w imieniu którego działa Centrum Obsługi Przedsiębiorcy z siedzibą w Łodzi, które jest „Instytucją Pośredniczącą II stopnia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.
Głównym celem projektu jest wykreowanie produktu regionalnego w postaci ziemniaka z województwa łódzkiego jako rozpoznawalnej marki całego regionu. Ziemniaki – jeden z podstawowych produktów na naszych stołach – w ostatnich latach zaczynają przegrywać z innymi potrawami. Miedzy innymi po to, aby wesprzeć naszych rolników – producentów ziemniaka, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach podjął się organizacji tego przedsięwzięcia.
Województwo łódzkie jest obszarem, na którym uprawa ziemniaka rozwija się i jest znacząca – ziemniaki zajmują – wg Powszechnego Spisu Rolnego z 2010 r. – 11,1% ogólnej powierzchni upraw, co daje naszemu województwu drugą lokatę w kraju. W powiecie sieradzkim stanowią znaczną część – 22% ogólnej powierzchni upraw.
Region sieradzko-wieluński wraz z sąsiadującą Wielkopolską jest „zagłębiem ziemniaczanym” naszego kraju. Nowoczesna technologia produkcji, stosowanie okryw – folii i agrowłókniny, a także nawadnianie powodują osiąganie wysokich plonów i znaczne przyspieszanie terminów zbioru. Pierwsze ziemniaki polskie pokazujące się w sklepach już około połowy maja są właśnie z naszego rejonu.
W ramach imprezy podniesione zostaną walory rodzimych odmian ziemniaków i ich tradycyjny sposób uprawy.
W imprezie bierze udział ponad 80 wystawców prezentujących różnorodną ofertę wystawienniczą i handlową, między innymi: hodowcy i firmy nasienne z ofertą sadzeniaków, materiału siewnego zbóż, kukurydzy (kolekcja odmian kukurydzy firm LIMAGRAIN i PIONEER obok pola pokazów maszynowych], producenci i dystrybutorzy urządzeń i sprzętu do produkcji ziemniaka (m.in.: kombajny ziemniaczane marki PYRA, GRIMME, ciągniki marki DEUTZ-FAHR, NEW HOLLAND, TYM, CRYSTAL, FARMTRAC, SAME, ZETOR oraz sortowniki, opryskiwacze, maszyny uprawowe], producenci i dystrybutorzy środków do produkcji ziemniaka (m.in. środki ochrony roślin, nawozy, osłony), ale również pozostałej produkcji rolniczej. Wystawcy z branży ogrodniczej oferować będą krzewy ozdobne, nasiona, sadzonki, cebule, rośliny rabatowe, balkonowe i doniczkowe, podłoża, środki ochrony roślin, a także sprzęt i narzędzia do pielęgnacji ogrodów. Uczestników targów zainteresują na pewno maszyny i urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Swoją ofertę przedstawią również instytucje obsługi wsi i rolnictwa (m.in. KRUS, Państwowa Inspekcja Pracy, ARiMR, szkoły rolnicze, banki).
Organizatorzy targów przygotowali  także prezentację bulw odmian ziemniaka – BELLAROSA, DENAR, GALA, IRGA, LORD, MANNITOU, MELODY, MIŁEK, NATASCHA, OWACJA, RED ANNA, SATINA, TAJFUN, TERKA, VINETA, VITARA, objawów chorób, szkodników i uszkodzeń ziemniaków oraz konsultacje metod zwalczania agrofagów ziemniaka – prowadzone przez przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi Delegaturę w Sieradzu.
Będą też pokazy polowe maszyn do zbioru i technologii produkcji ziemniaków –kombajn ziemniaczany PYRA 3000, kombajn ziemniaczany GRIMME SE 75-20, kombajn ziemniaczany GRIMME SE 140, ciągnik TYM T603, ciągnik TYM T503, pług obrotowy EurOpal, opryskiwacz Pelikan Hydraulik 18m], które odbędą się na polu pokazowym naprzeciw bramy wjazdowej do Ośrodka.
Wszyscy zwiedzający będą mieli możliwość skosztowania wielu potraw z ziemniaka na pokazach kulinarnych. Będą zupy, sałatki, pierogi, pyzy, kopytka, zapiekanki – wszystko, oczywiście, na bazie ziemniaka.
Impreza ta – to też prezentacja rodzimego folkloru: na wyspę zapraszają Zespoły Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka” i Zespół Ludowy „Bałdrzychowianie” wraz z kapelą „Bałdrzychowiacy”. Zespoły śpiewem i tańcem umilą pobyt w Kościerzynie.


Program targów

08:00-17:00    
Wystawa maszyn i środków do uprawy ziemniaków, do produkcji rolniczej oraz ogrodniczej – tereny wystawowe
Oferta odmianowa firm i hodowli roślin (sadzeniaki i nasiona)
– sala wykładowa A i tereny wystawowe
Doradztwo w zakresie postępu biologicznego (odmianowe) i technologicznego
– sala wykładowa A, tereny wystawowe, stoisko ŁODR
Prezentacja i degustacja potraw z ziemniaków  
– stoiska na terenie wystawowym
Wystawa kwiatów, krzewów i urządzeń do ogrodu
– teren wystawy ogrodniczej
Wydawnictwa rolnicze     –     tereny wystawowe

10:30-11:00 – Uroczyste otwarcie – Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego   
wystąpienia przedstawicieli władz państwowych i zaproszonych gości
– scena przy Altanie
podziękowania za pomoc w przygotowaniu imprezy dla:
- WIORiN w Łodzi
- Mariana Hadriana
- Anny i Marka Sitarków
– scena przy Altanie

10:45 – Podsumowanie „Konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne”
– wręczenie pucharów i nagród w 2 kategoriach po 3 gospodarstwa
10:00-15:00    – Prezentacja odmian, objawów chorób, szkodników i uszkodzeń ziemniaków oraz konsultacje metod zwalczania agrofagów ziemniaka – WIORiN w Łodzi Delegatura w Sieradzu    –     sala wykładowa A
kolekcja bulw odmian ziemniaków z plantacji nasiennych
kolekcja bulw z objawami chorób i uszkodzeń
prezentacja objawów chorób i uszkodzeń części nadziemnej ziemniaków
ocena laboratoryjna objawów chorób i uszkodzeń ziemniaka
prezentacja integrowanej metody ochrony ziemniaka
konsultacje metod zwalczania chwastów, chorób i szkodników ziemniaka
konsultacje wymagań fitosanitarnych przy obrocie ziemniakami
11:30-13:00     – Pokaz polowy maszyn do zbioru ziemniaków
         – pole pokazowe naprzeciw wjazdu na teren ośrodka
13:00-14:00     – Pokaz kulinarny   –   teren wystawowy – scena przy Altanie
14:00-15:30     – Występy regionalnych zespołów artystycznych
– scena na wyspie
Zespól Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka”
Zespół Ludowy „Bałdrzychowianie” i Kapela Bałdrzychowiacy





POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę