MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Kościerzyński Dzień Ziemniaka

26 września 2013
Po raz drugi w Kościerzynie k. Sieradza Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach organizuje 29  targi września pod nazwą Kościerzyński DZIEŃ ZIEMNIAKA – Jesień w Polu i Ogrodzie.
Targi realizowane są w ramach projektu na podstawie Umowy nr UDA-RPLD.03.02.00-00-381/11-00 o dofinansowanie projektu w ramach III Osi priorytetowej: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013. Umowa zawarta jest z Województwem Łódzkim, w imieniu którego działa Centrum Obsługi Przedsiębiorcy z siedzibą w Łodzi, które jest „Instytucją Pośredniczącą II stopnia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.
Głównym celem projektu jest wykreowanie produktu regionalnego w postaci ziemniaka z województwa łódzkiego jako rozpoznawalnej marki całego regionu. Ziemniaki – jeden z podstawowych produktów na naszych stołach – w ostatnich latach zaczynają przegrywać z innymi potrawami. Miedzy innymi po to, aby wesprzeć naszych rolników – producentów ziemniaka, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach podjął się organizacji tego przedsięwzięcia.
Województwo łódzkie jest obszarem, na którym uprawa ziemniaka rozwija się i jest znacząca – ziemniaki zajmują – wg Powszechnego Spisu Rolnego z 2010 r. – 11,1% ogólnej powierzchni upraw, co daje naszemu województwu drugą lokatę w kraju. W powiecie sieradzkim stanowią znaczną część – 22% ogólnej powierzchni upraw.
Region sieradzko-wieluński wraz z sąsiadującą Wielkopolską jest „zagłębiem ziemniaczanym” naszego kraju. Nowoczesna technologia produkcji, stosowanie okryw – folii i agrowłókniny, a także nawadnianie powodują osiąganie wysokich plonów i znaczne przyspieszanie terminów zbioru. Pierwsze ziemniaki polskie pokazujące się w sklepach już około połowy maja są właśnie z naszego rejonu.
W ramach imprezy podniesione zostaną walory rodzimych odmian ziemniaków i ich tradycyjny sposób uprawy.
W imprezie bierze udział ponad 80 wystawców prezentujących różnorodną ofertę wystawienniczą i handlową, między innymi: hodowcy i firmy nasienne z ofertą sadzeniaków, materiału siewnego zbóż, kukurydzy (kolekcja odmian kukurydzy firm LIMAGRAIN i PIONEER obok pola pokazów maszynowych], producenci i dystrybutorzy urządzeń i sprzętu do produkcji ziemniaka (m.in.: kombajny ziemniaczane marki PYRA, GRIMME, ciągniki marki DEUTZ-FAHR, NEW HOLLAND, TYM, CRYSTAL, FARMTRAC, SAME, ZETOR oraz sortowniki, opryskiwacze, maszyny uprawowe], producenci i dystrybutorzy środków do produkcji ziemniaka (m.in. środki ochrony roślin, nawozy, osłony), ale również pozostałej produkcji rolniczej. Wystawcy z branży ogrodniczej oferować będą krzewy ozdobne, nasiona, sadzonki, cebule, rośliny rabatowe, balkonowe i doniczkowe, podłoża, środki ochrony roślin, a także sprzęt i narzędzia do pielęgnacji ogrodów. Uczestników targów zainteresują na pewno maszyny i urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Swoją ofertę przedstawią również instytucje obsługi wsi i rolnictwa (m.in. KRUS, Państwowa Inspekcja Pracy, ARiMR, szkoły rolnicze, banki).
Organizatorzy targów przygotowali  także prezentację bulw odmian ziemniaka – BELLAROSA, DENAR, GALA, IRGA, LORD, MANNITOU, MELODY, MIŁEK, NATASCHA, OWACJA, RED ANNA, SATINA, TAJFUN, TERKA, VINETA, VITARA, objawów chorób, szkodników i uszkodzeń ziemniaków oraz konsultacje metod zwalczania agrofagów ziemniaka – prowadzone przez przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi Delegaturę w Sieradzu.
Będą też pokazy polowe maszyn do zbioru i technologii produkcji ziemniaków –kombajn ziemniaczany PYRA 3000, kombajn ziemniaczany GRIMME SE 75-20, kombajn ziemniaczany GRIMME SE 140, ciągnik TYM T603, ciągnik TYM T503, pług obrotowy EurOpal, opryskiwacz Pelikan Hydraulik 18m], które odbędą się na polu pokazowym naprzeciw bramy wjazdowej do Ośrodka.
Wszyscy zwiedzający będą mieli możliwość skosztowania wielu potraw z ziemniaka na pokazach kulinarnych. Będą zupy, sałatki, pierogi, pyzy, kopytka, zapiekanki – wszystko, oczywiście, na bazie ziemniaka.
Impreza ta – to też prezentacja rodzimego folkloru: na wyspę zapraszają Zespoły Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka” i Zespół Ludowy „Bałdrzychowianie” wraz z kapelą „Bałdrzychowiacy”. Zespoły śpiewem i tańcem umilą pobyt w Kościerzynie.


Program targów

08:00-17:00    
Wystawa maszyn i środków do uprawy ziemniaków, do produkcji rolniczej oraz ogrodniczej – tereny wystawowe
Oferta odmianowa firm i hodowli roślin (sadzeniaki i nasiona)
– sala wykładowa A i tereny wystawowe
Doradztwo w zakresie postępu biologicznego (odmianowe) i technologicznego
– sala wykładowa A, tereny wystawowe, stoisko ŁODR
Prezentacja i degustacja potraw z ziemniaków  
– stoiska na terenie wystawowym
Wystawa kwiatów, krzewów i urządzeń do ogrodu
– teren wystawy ogrodniczej
Wydawnictwa rolnicze     –     tereny wystawowe

10:30-11:00 – Uroczyste otwarcie – Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego   
wystąpienia przedstawicieli władz państwowych i zaproszonych gości
– scena przy Altanie
podziękowania za pomoc w przygotowaniu imprezy dla:
- WIORiN w Łodzi
- Mariana Hadriana
- Anny i Marka Sitarków
– scena przy Altanie

10:45 – Podsumowanie „Konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne”
– wręczenie pucharów i nagród w 2 kategoriach po 3 gospodarstwa
10:00-15:00    – Prezentacja odmian, objawów chorób, szkodników i uszkodzeń ziemniaków oraz konsultacje metod zwalczania agrofagów ziemniaka – WIORiN w Łodzi Delegatura w Sieradzu    –     sala wykładowa A
kolekcja bulw odmian ziemniaków z plantacji nasiennych
kolekcja bulw z objawami chorób i uszkodzeń
prezentacja objawów chorób i uszkodzeń części nadziemnej ziemniaków
ocena laboratoryjna objawów chorób i uszkodzeń ziemniaka
prezentacja integrowanej metody ochrony ziemniaka
konsultacje metod zwalczania chwastów, chorób i szkodników ziemniaka
konsultacje wymagań fitosanitarnych przy obrocie ziemniakami
11:30-13:00     – Pokaz polowy maszyn do zbioru ziemniaków
         – pole pokazowe naprzeciw wjazdu na teren ośrodka
13:00-14:00     – Pokaz kulinarny   –   teren wystawowy – scena przy Altanie
14:00-15:30     – Występy regionalnych zespołów artystycznych
– scena na wyspie
Zespól Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka”
Zespół Ludowy „Bałdrzychowianie” i Kapela Bałdrzychowiacy





POWIĄZANE

Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii na Uniwersytec...

Już 7 grudnia 2024 w drugim dniu Centralnych Targów Rolniczych w Warsaw Ptax Exp...

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę