Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jabłkowa gala

3 grudnia 2015

Pierwszy Festiwal Jabłka odbył się w minioną niedzielę (3.10.2010) w Woli Chojnata a ściślej mówiąc na terenie posiadłości Krzysztofa Malereckiego, gdzie głównym obiektem o niebywałym uroku jest dawny Pałac Chojnata. To nie przypadek, że akurat tu odbyła się ta impreza, ponieważ pomysłodawcą był właśnie Krzysztof Malarecki.

Do pomysłu dołączył, jako współorganizator Starosta Rawski – Józef Matysik oraz Roman Jagieliński, tym razem jako prezes Grupy Producentów Owoców ROJA. Honorowy patronat nad imprezą objął Minister Rolnictwa Marek Sawicki, którego w dniu wczorajszym reprezentował wiceminister Tadeusz Nalewajek. Wypada dodać, że również najwyższe władze samorządowe w osobach Marszałków Województw: łódzkiego –Włodzimierza Fisiaka, lubelskiego - Krzysztofa Grabczuka , świętokrzyskiego – Adama Jakubasa, mazowieckiego – Adama Struzika oraz małopolskiego – Marka Nawarę, przystąpiły do projektu jako honorowi patroni.



       
       
       
       


Można zapytać, dlaczego jabłko? Owoc ten od wieków był domeną rodzimych hodowców. Był tak powszechny, że przestaliśmy na niego zwracać uwagę. A przecież w produkcji jabłek oraz soku jabłkowego należymy do ścisłej światowej czołówki z jeszcze dużym potencjałem do wykorzystania. Obecnie plasujemy się w okolicach 4 miejsca. Na razie w rankingu prowadzą Chińczycy. Nasza produkcja oscyluje średnio w granicach 2 mln ton rocznie. W rekordowym 2008 roku było to prawie 3 mln ton. A po wdrożeniu nowych technologii może być o wiele więcej. Byle by w pogoni za ilością nie zgubić po drodze jakości.

Przejdźmy jednak do samej imprezy. W specjalnie rozstawionych do tego celu namiotach najpiękniejsze okazy jabłek prezentowali okoliczni plantatorzy i grupy producenckie. Można było do woli napić się doskonałego nieklarowanego soku jabłkowego firmy Jabłuszko (produkcja trafia na rynek skandynawski). Były też pokazy kulinarne mistrzów kuchni (Janusza Pyry, Krzysztofa Sutkowskiegio i Marka Łukasiewicza ), w tym potrawy deserowe z jabłek oraz upieczenie największej szarlotki. Występy artystyczne zespołów ludowych oraz Edyty Gepert to również mocny punkt programu, tak jak pokazy braci herbowej.

W czasie trwania festiwalu odbyła się konferencja naukowa z udziałem wybitnych specjalistów w tej dziedzinie, którzy swoje prelekcje poświęcone różnym znaczeniom jabłka i jego wpływie na: zdrowie, gospodarkę, literaturę a nawet religię. Wyjaśniono znaczenie jabłka jako produktu w UE. Owoc ten jako produkt sadowniczy nie ma w naszym kraju konkurencji, bowiem zajmuje 62,2% ogólnej powierzchni sadów. Zajmujące druga pozycję wiśnie stanowią 13,1 % tego areału. Dalej są śliwy 7,6%. Grusze 4,7% i czereśnie 3,6 %. Z tego powodu w tej festiwalowej gali jabłko odegrało należną mu główną rolę.



POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę