II Kongres Nauk Rolniczych odbędzie się 5 października w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie - poinformował w środę minister rolnictwa Marek Sawicki. Uczestnicy kongresu będą dyskutować m.in. o bioróżnorodności, czy bezpieczeństwie żywności.
Sawicki poinformował podczas konferencji prasowej, że w środę odbyło się spotkanie przedstawicieli instytutów rolniczych i uczelni rolniczych oraz Polskiej Akademii Nauk. Było ono związane z planowanych II Kongresem Nauk Rolniczych, ale także z przygotowaniem środowiska naukowego do wykorzystania środków unijnych w nowej perspektywie budżetowej (2014-2020).
Wyjaśnił, że zgodnie z propozycjami przygotowanymi przez Komisję Europejską znaczna część środków ma być przeznaczona na badania. "Bardzo mi zależy, by z tej puli środków, która ze Wspólnej Polityki Rolnej przesuwana jest na badania, naukę i innowacje, skorzystał nasz świat nauki rolniczej" - powiedział minister. Dodał, że chodzi o to, by naukowcy dobrze się do tego przygotowali, opracowując ciekawe programy pozwalające na pozyskanie pieniędzy.
Radca przy Stałym Przedstawicielstwie Polski w Brukseli prof. Andrzej Babuchowski powiedział, że UE w nowej perspektywie budżetowej na badania i rozwój przewidziała 80 mld euro, czyli o 30 mld więcej niż jest na te cele w obecnej perspektywie finansowej (2007-2013).
Z tego 4,5 mld euro przeznaczone będzie na finansowanie badań w obszarze rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Będą to o ponad dwa razy większe środki niż obecnie (1,94 mld euro). Oprócz tego 2,2 mld zł będzie przeznaczonych na bezpieczeństwo żywności.
W sumie rolnictwo ma 6,7 mld euro, jest to olbrzymia kwota - ocenił Babuchowski. Dodał, że od tego, w jaki sposób ośrodki naukowe przygotują się do pozyskania unijnych pieniędzy, zależy, ile ich trafi do polskich placówek naukowych.
Kongres ma być poświęcony narodowym, strategicznym programom badań dla sektora rolno-żywnościowego i obszarów wiejskich. Weźmie w nim udział około 250 osób reprezentujących świat nauki i praktyki rolniczej.
Wstępnie ustalone zostały tematy referatów przewidzianych podczas kongresu. Będą one dotyczyć m.in. bioróżnorodności i zmian klimatycznych, bezpieczeństwa żywności, gospodarowania zasobami gleb, strategicznych kierunków rozwoju produkcji zwierzęcej, nowych technologii produkcji czy gospodarowania wodą.
Poprzedni - I Kongres Nauk Rolniczych - odbywał się w maju 2009 r. w Puławach. Jego tematem była przyszłość sektora rolno-spożywczego i obszarów wiejskich.
6548626
1