Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Grupy producentów rolnych - element integracji poziomej

15 grudnia 2008
Integracja pozioma to trwałe powiązania kooperacyjne między podmiotami na tym samym poziomie tzw. łańcucha dostaw. Można mówić o integracji poziomej np. producentów trzody chlewnej (wtedy mamy do czynienia z grupami producentów rolnych), o integracji poziomej zakładów przemysłu mięsnego (wtedy najczęściej nazywa się to konsolidacją, albo grupą holdingową, albo też grupą klastrową) lub o integracji poziomej handlu hurtowego i detalicznego (w tym przypadku dochodzi do tzw. koncentracji systemu handlowego.)

Na I Forum Spożywczym, które odbyło się w Warszawie  dnia 11 grudnia 2008 r. z udziałem Ministra Marka Sawickiego,  problematyka  grup producentów rolnych  była poruszana kilkakrotnie. Przedstawiciele przemysłu spożywczego dostrzegają potrzebę powstawania coraz ściślejszych powiązań kooperacyjnych między rolnikami specjalizującymi się w produkcji poszczególnych surowców rolnych. Zwrócono uwagę, że powiązaniom takim sprzyjają w ostatnich latach zarówno odpowiednie  rozwiązania prawne, w tym ustawa o grupach producentów rolnych, jak i najnowsze instrumenty finansowe wsparcia, w tym przede wszystkim dotacje przewidziane w PROW 2007-2013.
„Gdzie są te grupy producenckie?” – zapytał w trakcie debaty Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności, zwracając w ten sposób uwagę uczestników na obecny wciąż w większości segmentów produkcji żywności problem braku jednolitych i systematycznie produkowanych partii surowca rolnego. Przy tak dużym rozdrobnieniu produkcji rolniczej i ogromnej ilości małych gospodarstw, problem braku silnych grup producentów staje się poważnym ograniczeniem w zwiększaniu konkurencyjności przemysłu spożywczego.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi poinformował, że według najnowszych danych z terenu na koniec 2008 r. powinno być zarejestrowanych około 500 grup producenckich, w różnych segmentach produkcji rolnej. „Mam jednak sygnały, że przedsiębiorcy nie chcą rozmawiać z grupami rolników” – zwrócił uwagę pan M. Sawicki.  Minister przekonywał obecnych przedstawicieli przemysłu spożywczego, że „to przedsiębiorstwa powinny pomagać rolnikom w tworzeniu grup, jeśli  zależy im na zorganizowaniu sobie dostaw dobrego surowca od tych rolników”. Podsumował tę cześć dyskusji stwierdzeniem, że przedsiębiorcy, nie zabiegając o rolników, „przegrywać będą we wszystkim”.


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę