Długiego weekendu nie będą mieli pszczelarze. W najbliższą niedzielę, 17 sierpnia organizują w Toruniu zjazd bartników z całego województwa.
Przygotowano okolicznościowe wystawy zabytkowych i nowoczesnych uli, sprzętu używanego w pasiece, słuchając fachowców będzie można poznać zwyczaje pszczół. Nie zabraknie oczywiście stoik handlowych z miodami, pyłkiem pszczelim, woskowymi figurkami. Na miejscu będzie można skosztować pajdy chleba z miodem i popić ją... miodem.
Tajemnice ula
Silna rodzina pszczela w pełni rozwoju - w czerwcu - liczy 40 do 80 tysięcy pszczół, podczas gdy wiosną zaledwie 10-12 tysięcy. W jednym ulu zamieszkują trzy postacie pszczół: pszczoły robotnice, trutnie w liczbie od 300 do 3000 i tylko jedna matka.
W okresie rozwoju matka składa dziennie średnio 1800 jaj. Pszczoły robotnice i matki posiadają żądło potrzebne do obrony i napaści, trutnie są bezbronne. W okresie natężonej pracy pszczoły żyją krótko 10-15 dni, natomiast od jesieni do wiosny 6-8 miesięcy.
Rodzina pszczela zużywa na swe utrzymanie w ciągu roku 50-80 kg miodu, 25-30
kg pyłku i ok. 30 litrów wody.
Do pracy w polu wylatuje 1/3 mieszkanek ula.
Ich loty uzależnione są od pogody, temperatury powietrza, siły wiatrów, loty
odbywają się w promieniu 1,5 - 2 km od ula. Każdego dnia pszczoła odbywa od 7 do
13 lotów, a w ciągu swojego życia 100 lotów po czym ginie.
Pszczoły najchętniej zbierają nektar o zawartości 30 proc. cukrów, z tego też powodu do ich ulubionych roślin należą rzepak, czereśnie, gryka, koniczyna, lucerna, mniszek, jabłoń. Najwięcej nektaru wydzielają rośliny w czasie dusznych nocy i przed burzą, gdy temperatura powietrza wynosi od 18 do 28 stopni. Natomiast deszcze wypłukują nektar, a przerwa w nasłonecznieniu powstrzymuje jego wydzielanie.