Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dożynki Prezydenckie 2004

17 września 2004

Drodzy rolnicy! Polska jest z was dumna. Z wdzięcznością patrzy na plon waszej ciężkiej pracy. Jeśli dzisiaj nasz kraj cieszy się szacunkiem innych narodów, jeśli tempo naszego rozwoju ekonomicznego spotyka się z podziwem, to także wasza zasługa – powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski  podczas centralnych uroczystości dożynkowych w Spale, które odbywały się w dniach  11-12 września.. Święto Plonów – piękny ludowy obrzęd, wieńczący całoroczny trud rolników,  odbyło się w tym roku po raz piąty, w nieco innej niż w poprzednich latach oprawie.

Żniwa były i pozostaną ukoronowaniem całorocznego trudu rolników, a obchodzone po nich dożynki  największym i najważniejszym w roku świętem gospodarskim. Urządzano je początkowo w wielkich majątkach ziemskich dla pracowników folwarcznych w nagrodę za ciężką pracę. Później zwyczaj ten przyjęli także bogatsi gospodarze i samorządy wiejskie. W dwudziestoleciu międzywojennym ogólnopolskie dożynki, pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego, zwyczajowo odbywały się w Spale. Delegacje  rolników w strojach regionalnych, z wieńcami i bochnami  chleba wypieczonymi z mąki z tegorocznych zbiorów, prezentowały prezydentowi – gospodarzowi dożynek – swój dorobek i osiągnięcia. 

Również w latach powojennych delegacje rolników brały udział w dożynkach różnych szczebli, chociaż miały one odmienny charakter od świętowanych w okresie międzywojnia. W 2000 roku, dzięki staraniom posła Romana Jagielińskiego,   reaktywowana została tradycja wielkich ogólnopolskich dożynek w Spale, których gospodarzem jest Prezydent Rzeczypospolitej.

Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się tradycyjnie mszą świętą w kaplicy polowej AK przy Kościele Prezydentów RP. Po nabożeństwie  korowód dożynkowy przemaszerował na miejsce głównego ceremoniału dożynkowego – Stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Kawalkadzie dorożek z szacownymi gośćmi i grupom wieńcowym w tym roku przygrywały nie tylko kapele ludowe.  Oprawę muzyczną zapewniła także Harcerska Orkiestra Dęta z Uniejowa w województwie łódzkim. Harcerzom przypadł również w udziale zaszczyt wykonania hymnu państwowego.

Otwierający centralne uroczystości dożynkowe Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojciech Olejniczak, podziękował rolnikom i wszystkim tym, którzy wspomagają ich w ciężkiej pracy. Dożynki to okazja do podsumowania zbiorów, ale jest to też czas, skłaniający do refleksji i tworzenia planów na następny rok – powiedział minister. Cieszymy się tegorocznymi, dobrymi plonami zbóż, osiągniętymi mimo niełatwych warunków pogodowych. Były to pierwsze żniwa w Unii Europejskiej. Proces integracji był ogromnym wyzwaniem dla całego społeczeństwa, ale szczególnie dla rolników. Wielu z nich obawiało się tej integracji, ale dziś już wiedzą, że obawy były bezpodstawne. Na polskiej wsi nie ma negatywnych skutków integracji. (...) Z zadowoleniem odnotowuję duże zainteresowanie wykorzystaniem środków z funduszy strukturalnych. Polska żywność po otwarciu granic jest chętnie kupowana przez konsumentów we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nasze produkty są dobre jakościowo i konkurencyjne w stosunku do wytwarzanych w innych krajach – zapewnił minister.Do życzeń pomyślności w życiu osobistym i w pracy, minister Olejniczak dołączył jeszcze i te, by polscy rolnicy uwierzyli w szansę, jaka powstała w wyniku członkostwa Polski w UE i w to, że rolnicy mogą tę szansę wygrać dla siebie i kraju.

Uroczystego wręczenia gospodarzowi dożynek bochna chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów dokonali starostowie Dożynek Prezydenckich – Bożena Kurowska i Karol Marciniak. Starosta dożynek jest prezesem Zarządu spółki Danko Hodowla Roślin, będącej czołowym hodowcą nowych odmian zbóż w Polsce. Marka firmy jest dobrze znana w Europie i na świecie. Największym sukcesem firmy było wprowadzenie do szerokiej uprawy pszenżyta. Polscy i europejscy rolnicy przekonali się do tego gatunku, w którym połączono plon i jakość ziarna pszenicy z dostosowaniem do słabszych gleb żyta. Starościna dożynek prowadzi wraz z mężem Gospodarstwo Szkółkarskie LiG Kurowscy w Końskowoli w woj. lubelskim. Gospodarstwo zajmuje się produkcją drzew i krzewów ozdobnych. Starościna, wspólnie z mężem, stara się wspierać wydarzenia kulturalne i sportowe na terenie Puław i Końskowoli. Państwo Kurowscy prowadzą również działalność charytatywną i społeczną na rzecz szkół, domów dziecka i hospicjów.

Tak, jak nie można sobie wyobrazić uroczystości dożynkowej bez poruszającej tradycji wręczenia gospodarzowi bochna chleba, tak trudno ją sobie wyobrazić bez wieńców. W tym roku najpiękniejszy wieniec, według konkursowej komisji, uwiły gospodynie z gminy Drelów w woj. lubelskim. Jak powiedział wójt gminy, Piotr Kazimierski, pierwsza nagroda jest wielka radością, jako, że corocznie poważna konkurencję stanowią wieńce wite na Opolszczyźnie. Wieniec z Drelowa wręczyły lubelskie gospodynie Prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Minister rolnictwa otrzymał natomiast wieniec od gospodyń z województwa świętokrzyskiego. W tym roku najpiękniejszy wieniec zostanie przekazany do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, jako zaczyn nowej ekspozycji. Para Prezydencka przywitała się z wszystkimi grupami wieńcowymi. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy otrzymali nagrody i listy gratulacyjne od Przezydenta RP.

Dzięki staraniom Komitetu Organizacyjnego, tegorocznym Dożynkom Prezydenckim towarzyszyło szereg imprez. W sobotę, dzień poprzedzający główny ceremoniał, odbyło się seminarium dla rolników dotyczące wszelkich uwarunkowań tworzenia się grup producenckich . W niedzielę, 12 września poza występami zespołów ludowych, kiermaszem kuchni regionalnych oraz wystawą twórców ludowych, dożynkowi goście mogli obejrzeć wystawę sprzętu rolniczego, zasięgnąć informacji w Centrum Informacyjno-Edukacyjnym dla Rolników oraz uczestniczyć w prezentacji monety okolicznościowej – "Dożynki polskie".


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę