W dniach 25-26 października odbyła się VII edycja Targów Rolniczych AGRO-PARK, których organizatorami są Targi Lublin S.A. oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. To była niezapomniana edycja, a liczba wystawców i zwiedzających potwierdziła, że AGRO-PARK to najważniejsze w Polsce Wschodniej wydarzenie dedykowane branży rolniczej.
Oficjalne otwarcie targów odbyło się w obecności m. in. Krystyny Węclewicz-Grajek - Prezes Targów Lublin S.A., dr Andrzeja Byrta - Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, Sławomira Sosnowskiego - Marszałka Województwa Lubelskiego, Lucjana Zwolaka - Zastępcy Prezesa Agencji Rynku Rolnego, przedstawicieli władzy samorządowej i lokalnej, a także szefów najważniejszych branżowych organizacji gospodarczych. Podczas inauguracji odczytany został również list wystosowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pana Marka Sawickiego.
Podczas tegorocznej edycji AGRO-PARK do dyspozycji blisko 200 wystawców została oddana powierzchnia ekspozycyjna licząca 17 tys. m2. Rolnicy mogli zapoznać się z najnowszym sprzętem z zakresu technik uprawy, hodowli oraz sadownictwa. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja ciągników. W tym roku zaprezentowano ponad 20 światowych marek. Oprócz maszyn i urządzeń do prac polowych oraz sadowniczych pojawił się również bogaty asortyment z zakresu przechowywania płodów rolnych, a także środki ochrony roślin, nawozy
oraz narzędzi. Jak podkreśla Maciej Wituch, Project Manager Targów Lublin:
AGRO-PARK z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę producentów, dystrybutorów i importerów maszyn rolniczych. Pokazuje to, że branża wciąż pracuje nad nowymi rozwiązaniami dla rolnictwa. Jesteśmy przekonani, że ta tendencja będzie się utrzymywać, co każdorazowo przy organizacji tych targów pozwoli nam wykorzystać w pełni potencjał powierzchni wystawienniczej, która została w ostatnim czasie rozbudowana.
O skali wydarzenia świadczy też liczba zwiedzających targi. W tym roku w ciągu dwóch dni AGRO-PARK odwiedziło blisko 18 tys. osób. Wzrost na poziomie blisko 30% w stosunku do poprzedniej edycji świadczy o tym, że targi AGRO-PARK nie tylko ustabilizowały swoją pozycję na rynku wydarzeń dedykowanych sektorowi rolniczemu, ale także pokazuje, że mają wciąż ogromy potencjał rozwojowy. – informuje Łukasz Rachubinski, Dyrektor Projektu ze strony MTP.
Mocną stroną tegorocznej edycji AGRO-PARK była nie tylko bogata ekspozycja maszyn i urządzeń rolniczych, ale również atrakcyjny panel szkoleniowy.
We współpracy z Polskim Wydawnictwem Rolniczym oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego zaplanowano szkolenia na temat metod uprawy roślin czy hodowli zwierząt z udziałem krajowych ekspertów w poszczególnych dziedzinach. Rolnicy mogli spotkać się z inż. Adamem Paradowskim, który omówił najnowsze techniki odchwaszczania, a także z prof. Zygmuntem Pejsakiem, który w trakcie seminarium „Bioasekuracja – zasadniczy sposób ochrony przed afrykańskim pomorem świń (ASF) oraz innymi chorobami”, poruszył jeden z bardziej frapujących w tej chwili rolników problemów związany z hodowlą trzody chlewnej. Nie lada gratką dla hodowców krów było natomiast szkolenie prowadzone przez dr Krzysztofa Janeczko, który opowiadał o najnowszych metodach wykrywania chorób zakaźnych
u bydła.
Podczas tegorocznej edycji targów AGRO-PARK poznaliśmy również najbardziej gospodarnego i innowacyjnego Rolnika Lubelszczyzny. Sporych emocji dostarczył również rozgrywany co roku turniej „Precyzyjny gospodarz”.
Tegoroczna edycja AGRO-PARK po raz kolejny udowodniła jak ważnym wydarzeniem dla sektora rolniczego. Zdobyła nie tylko przychylność ze strony coraz liczniejszego grona wystawców, ale przede wszystkim stała się dla rolników ważnym miejscem, które dostarcza wiedzy o najnowszych rozwiązaniach z zakresu uprawy czy hodowli.
9210467
1