80 tysięcy rolników z całej Polski zgromadziło się w niedzielę podczas sumy wieńczącej obchody Dożynek Jasnogórskich na placu przed szczytem Jasnej Góry. "Pozostańcie przy ziemi i tradycji swoich ojców" - zwrócił się do rolników witający ich przeor Jasnej Góry ojciec Marian Lubelski.
Uroczystej dziękczynnej sumie dożynkowej przewodniczył biskup Zygmunt Zimowski, ordynariusz diecezji radomskiej. Na uroczystości przybył też minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. Na jego ręce bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów przekazali starostowie dożynek: Barbara i Zdzisław Polakiewiczowie, gospodarze ze wsi Zadole koło Olkusza.
W tłumie rolników byli prezes PSL Janusz Wojciechowski i przewodniczący "Samoobrony" Andrzej Lepper.
Delegacje rolników przywiozły na Jasną Górę żniwne wieńce i bochny chleba. "Codziennie modlimy się: chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. W wielu krajach ludzie nie mają chleba. Umierają śmiercią głodową. To jest wielka zbrodnia przywódców bogatych państw tego świata" - powiedział ojciec Lubelski.
Krajowy duszpasterz rolników biskup Jan Styrna zaapelował do organów państwa o utrzymanie państwowego interwencyjnego skupu zboża. "Wycofanie się interwencjonizmu państwa przy skupie to skazanie rolników na bezwzględną drapieżność skupujących firm, które bezlitośnie wykorzystają stan trudnej konieczności rolnika" - oświadczył biskup wygłaszając uroczystą homilię.
Krytycznie odniósł się do zbyt wysokich cen na środki produkcji rolnej, które mogą "zniwelować wartość wszelkich dopłat", na jakie rolnicy liczą z Unii. Zachęcał też rolników, aby kształcili swoje dzieci wykorzystując unijne środki dla szkół.
Biskup w tonie ostrzeżenia prosił rolników, aby pochopnie nie wyzbywali się ziemi. "Czuwajcie. Dopilnujcie prawidłowego uregulowania spraw własności, wszędzie, a zwłaszcza na tzw. Ziemiach Odzyskanych" - zaapelował.
Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak w trakcie sumy podziękował Kościołowi za zaangażowanie w propagowanie dopłat bezpośrednich. "Dziękuję Kościołowi, dziękuję księżom za informowanie i pomoc rolnikom" - powiedział.
"Stoi przed nami wielka szansa, jakiej do tej pory polska wieś nie miała, i tylko od nas zależy, czy ją wykorzystamy. Ponad 1 mln 400 tys. rolników złożyło wnioski o płatności bezpośrednie. Stanowi to blisko 95 proc. powierzchni uprawnionych gruntów. Przekładając na pieniądze, to kwota ponad 8 mld zł, które już od 16 października tego rok będą wpływały na wasze konta" - podkreślił minister Olejniczak.
Podczas Jasnogórskich Dożynek młodzieżówka PSL zbierała podpisy pod sejmowym wnioskiem PSL o wycofanie polskich wojsk z Iraku. "Bóg nas tam nie posyłał, Honor do pójścia tam nie zmuszał, a Ojczyzna nas tam nie wysłała. Nasi żołnierze powinni dostać rozkaz: W tył zwrot i bezzwłocznie wycofać się z Iraku. Nasze bezpieczeństwo jest zagrożone. Tam trzeba szukać politycznego rozwiązania" - powiedział Wojciechowski.
Jasnogórskie Dożynki trwały do wieczora. W mieście towarzyszyły im wystawa maszyn i urządzeń rolniczych oraz kiermasz sztuki ludowej zorganizowane wzdłuż III Alei Najświętszej Maryi Panny. Dożynki zakończyły się późnym wieczorem Apelem Jasnogórski.