Pod patronatem Prezydenta RP 23 marca w Tuchowie w województwie małopolskim odbyły się uroczyste obchody 33. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich i 25. rocznicy powołania Komitetów Obywatelskich. W uroczystościach oprócz przedstawiciele parlamentu, samorządu i administracji publicznej uczestniczyli również bohaterowie tamtych dni - sygnatariusze Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich: Katarzyna Bielańska , Bolesław Banaszkiewicz, Jan Antoł i Władysław Żabiński . Prezydenta RP reprezentował Dariusz Młotkiewicz, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RR i Henryk Wujec, doradca prezydenta RP
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą celebrowaną w Klasztorze Księży Redemptorystów w Tuchowie przez biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Stanisława Salaterskiego. Po nabożeństwie w intencji ojczyzny, rolników i mieszkańców wsi w sali św. Klemensa Hofbauera miała miejsce konferencja, na której minister Dariusz Młotkiewicz odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierowany do uczestników i organizatorów uroczystości.
Natomiast Henryk Wujec przedstawił historię powstania Komitetów Obywatelskich i ich rolę w zwycięstwie wyborczym „Solidarności” 4 czerwca 1989 r. Odbył się też panel dyskusyjny z udziałem Stanisława Kalemby, byłego ministra rolnictwa i rozwoju wsi i Jarosława Gowina, byłego ministra sprawiedliwości na temat przyszłości polskiej wsi.
Poniżej prezentujemy list Bronisława Komorowskiego skierowany do uczestników uroczystości w Tuchowie
Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystych obchodów
33. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich
i 25. rocznicy powołania Komitetów Obywatelskich
w Tuchowie
W tym roku będziemy obchodzić rocznice ważnych dla Polski wydarzeń, wśród nich 33. rocznicę Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich i 25. rocznicę powołania Komitetów Obywatelskich.
Strajki rolnicze na Rzeszowszczyźnie były ważnym nurtem społecznych zmagań z systemem komunistycznym. Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie przeszły do historii jako symbol zaangażowania polskiej wsi w wolnościowe przemiany. Dzięki odwadze i determinacji protestujących rolników spełnione zostały ich postulaty i żądania. Osiągnięte porozumienie nie tylko czyniło zadość oczekiwaniom środowisk wiejskich, ale też poszerzało demokratyczne swobody.
Ważny był również wymiar lokalny tych wydarzeń – protest przeciwko rabunkowej gospodarce w Bieszczadach, prowadzonej kosztem interesów miejscowej społeczności. Przede wszystkim jednak strajki na Rzeszowszczyźnie dowiodły tego, czego władza obawiała się najbardziej. Pokazały, że wieś potrafi i chce się zorganizować, że polscy rolnicy są zjednoczeni i razem z robotnikami wielkich zakładów, z mieszkańcami miast domagają się urzeczywistnienia ideałów „Solidarności”. Dlatego stawiamy dzisiaj Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie w jednym rzędzie obok porozumień społecznych zawartych w Gdańsku, Szczecinie oraz Jastrzębiu – i składamy hołd uczestnikom tamtych wydarzeń.
Wielu z nich tworzyło później zręby Komitetów Obywatelskich. Bez tych struktur, reprezentujących antykomunistyczną opozycję i dziedzictwo Sierpnia, nie byłoby przełomowego zwycięstwa w wyborach 4 czerwca 1989 roku. Nie byłoby zwartej, politycznej siły, która potrafiłaby wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności i poprowadzić Polskę drogą trudnych do wyobrażenia przemian. Dziś, w przededniu 25. rocznicy powołania Komitetów Obywatelskich, w ćwierćwiecze polskiej wolności, składam w imieniu niepodległej Rzeczypospolitej serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy wnieśli wkład w to historyczne dzieło. Dziękuję działaczom „Solidarności” Rolników Indywidualnych, dziękuję twórcom Komitetów Obywatelskich, reprezentujących środowiska wiejskie. Święto Wolności, jakie będziemy w tym roku wspólnie obchodzić, to także rezultat Państwa zasług, siły i determinacji.
Cieszę się, że dzisiejsza uroczystość to upamiętnia, że przywołuje dokonania polskiej wsi z przełomowych chwil naszej najnowszej historii. Z wielką satysfakcją objąłem honorowy patronat nad rocznicowymi obchodami. Wiem – i bardzo na to liczę – że takie spotkania mogą być źródłem inspiracji i motywują do mądrej pracy na rzecz naszej Ojczyzny.
Musimy przy tym pamiętać o wspólnocie i solidarności z tymi, którzy nadal potrzebują wsparcia i pomocy. Serdecznie Państwa pozdrawiam i zapraszam do włączenia się w uroczyste obchody ćwierćwiecza polskiej wolności. By rocznica ta miała charakter wielkiej, wspólnej, obywatelskiej uroczystości.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski
9480696
1