Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

33. Rocznica Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

3 grudnia 2015
Pod patronatem Prezydenta RP 23 marca w Tuchowie  w województwie małopolskim  odbyły się  uroczyste obchody 33. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich i 25. rocznicy powołania Komitetów Obywatelskich.  W uroczystościach oprócz przedstawiciele parlamentu, samorządu i administracji publicznej uczestniczyli również bohaterowie tamtych dni - sygnatariusze Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich: Katarzyna Bielańska , Bolesław Banaszkiewicz, Jan Antoł i Władysław Żabiński . Prezydenta RP reprezentował Dariusz Młotkiewicz, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RR i  Henryk Wujec, doradca prezydenta RP

       
       
       
       
       


Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą celebrowaną w Klasztorze Księży Redemptorystów w Tuchowie   przez biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Stanisława Salaterskiego. Po nabożeństwie w intencji ojczyzny, rolników i mieszkańców wsi   w sali św. Klemensa Hofbauera miała miejsce   konferencja, na której minister Dariusz Młotkiewicz odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierowany do uczestników i organizatorów uroczystości.

Natomiast Henryk Wujec przedstawił historię powstania Komitetów Obywatelskich i ich rolę w zwycięstwie wyborczym „Solidarności” 4 czerwca 1989 r. Odbył się też panel dyskusyjny z udziałem Stanisława Kalemby, byłego ministra rolnictwa i rozwoju wsi i Jarosława Gowina, byłego ministra sprawiedliwości na temat przyszłości polskiej wsi.
Poniżej prezentujemy list Bronisława Komorowskiego skierowany do uczestników uroczystości w Tuchowie
Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystych obchodów
33. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich
i 25. rocznicy powołania Komitetów Obywatelskich
w Tuchowie
 
 

 
W tym roku będziemy obchodzić rocznice ważnych dla Polski wydarzeń, wśród nich 33. rocznicę Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich i 25. rocznicę powołania Komitetów Obywatelskich.
 
Strajki rolnicze na Rzeszowszczyźnie były ważnym nurtem społecznych zmagań z systemem komunistycznym. Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie przeszły do historii jako symbol zaangażowania polskiej wsi w wolnościowe przemiany. Dzięki odwadze i determinacji protestujących rolników spełnione zostały ich postulaty i żądania. Osiągnięte porozumienie nie tylko czyniło zadość oczekiwaniom środowisk wiejskich, ale też poszerzało demokratyczne swobody.
 
Ważny był również wymiar lokalny tych wydarzeń – protest przeciwko rabunkowej gospodarce w Bieszczadach, prowadzonej kosztem interesów miejscowej społeczności. Przede wszystkim jednak strajki na Rzeszowszczyźnie dowiodły tego, czego władza obawiała się najbardziej. Pokazały, że wieś potrafi i chce się zorganizować, że polscy rolnicy są zjednoczeni i razem z robotnikami wielkich zakładów, z mieszkańcami miast domagają się urzeczywistnienia ideałów „Solidarności”. Dlatego stawiamy dzisiaj Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie w jednym rzędzie obok porozumień społecznych zawartych w Gdańsku, Szczecinie oraz Jastrzębiu – i składamy hołd uczestnikom tamtych wydarzeń.
 
Wielu z nich tworzyło później zręby Komitetów Obywatelskich. Bez tych struktur, reprezentujących antykomunistyczną opozycję i dziedzictwo Sierpnia, nie byłoby przełomowego zwycięstwa w wyborach 4 czerwca 1989 roku. Nie byłoby zwartej, politycznej siły, która potrafiłaby wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności i poprowadzić Polskę drogą trudnych do wyobrażenia przemian. Dziś, w przededniu 25. rocznicy powołania Komitetów Obywatelskich, w ćwierćwiecze polskiej wolności, składam w imieniu niepodległej Rzeczypospolitej serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy wnieśli wkład w to historyczne dzieło. Dziękuję działaczom „Solidarności” Rolników Indywidualnych, dziękuję twórcom Komitetów Obywatelskich, reprezentujących środowiska wiejskie. Święto Wolności, jakie będziemy w tym roku wspólnie obchodzić, to także rezultat Państwa zasług, siły i determinacji.
 
Cieszę się, że dzisiejsza uroczystość to upamiętnia, że przywołuje dokonania polskiej wsi z przełomowych chwil naszej najnowszej historii. Z wielką satysfakcją objąłem honorowy patronat nad rocznicowymi obchodami. Wiem – i bardzo na to liczę – że takie spotkania mogą być źródłem inspiracji i motywują do mądrej pracy na rzecz naszej Ojczyzny.

Musimy przy tym pamiętać o wspólnocie i solidarności z tymi, którzy nadal potrzebują wsparcia i pomocy. Serdecznie Państwa pozdrawiam i zapraszam do włączenia się w uroczyste obchody ćwierćwiecza polskiej wolności. By rocznica ta miała charakter wielkiej, wspólnej, obywatelskiej uroczystości.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski



POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę