europejskie forum rolników 2025

Szkolenie dla rolników w ramach SIR - "Wdrażanie innowacji w celu zachowania bioróżnorodności w obliczu zmian klimatu"

13 sierpnia 2019
Szkolenie dla rolników w ramach SIR - "Wdrażanie innowacji w celu zachowania bioróżnorodności w obliczu zmian klimatu"

Generowane przez człowieka oraz zachodzące w szybkim tempie obecne zmiany klimatu mają negatywny wpływ na różnorodność biologiczną. Według raportu Komisji Europejskiej, liczba i różnorodność roślin oraz zwierząt ulega redukcji na całym świecie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Zgodnie z najnowszymi szacunkami dwie trzecie naturalnych ekosystemów znajduje się w fazie zaniku. Czerwona lista zagrożonych roślin i zwierząt, publikowana co roku przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN), zaprezentowała ostatnio największą dotychczas liczbę gatunków zagrożonych wymarciem.

Realizacja operacji przyczyni się do zmiany postawy mieszkańców obszarów wiejskich wobec przyrody w tym środowiska naturalnego, uwrażliwi ich na jego problemy oraz wypracuje takie aspiracje i styl życia, które będą sprzyjały dbałości o otaczającą przyrodę.

Cel: Celem operacji jest uwypuklenie roli polskich obszarów wiejskich w ochronie różnorodności biologicznej i rozważenie potrzeby podejmowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie nie tylko gospodarczej i społecznej, ale także na płaszczyźnie przyrodniczej, którą należy chronić przed nadmierną presją ze strony człowieka. Główny problem polega na postępującym w szybkim tempie wymieraniu gatunków, a tym samym ubożeniu środowiska naturalnego i zmianach klimatu. Operacja przyczyni się do zmiany postawy mieszkańców obszarów wiejskich wobec środowiska, uwrażliwiając ich na jego problemy poprzez wypracowanie takich aspiracji i styl życia, które będą sprzyjały dbałości o otaczającą przyrodę.

Formy realizacji operacji: operacja będzie realizowana w formie dwudniowego szkolenia połączonego z warsztatami. Pierwszy dzień będzie poświęcony zagadnieniom merytorycznym. Podczas zajęć, duży nacisk położony zostanie na takie tematy jak: zmiany klimatu a bioróżnorodność, skutki zmian klimatu w Polsce i jej wpływ na różnorodność biologiczną oraz ochrona przyrody a rolnictwo. Uczestnicy szkolenia będą również mieli okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami stosowanymi w lasach w celu ochrony przyrody na przykładzie technik geomatycznych. Drugi dzień to zajęcia terenowe – warsztaty, podczas których uczestnicy odwiedzą Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 – Izerskie Łąki. Na warsztatach zostaną również poruszone kwestie kanalizacji ruchu turystycznego jako metody ochrony cennych przyrodniczo terenów i gatunków. Uczestnicy zobaczą innowacyjne rozwiązania pogodzenia turystyki, sportu z czynną ochroną przyrody na przykładzie Single track.

Projekt jest adresowany do:

  • rolników,
  • doradców rolnośrodowiskowych,
  • organizacji przyrodniczych,
  • pracowników jednostek naukowych.

Termin realizacji: 17-18.10.2019 r.

Miejsce realizacji: Nadleśnictwo Świeradów

Organizatorzy szkolenia zapewniają: wyżywienie, nocleg oraz materiały szkoleniowe.

dojazd na szkolenie uczestnicy finansują we własnym zakresie.

Zgłoszenie udziału w szkoleniu proszę przesyłać do 02.09.2019 r. na adres mailowy: monika.miniewska@dodr.pl, bądź listownie, na adres Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Kartę zgłoszenia oraz harmonogram można pobrać ze strony internetowej www.dodr.pl

Pobierz:

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (25 uczestników), o udziale w szkoleniu będzie decydować termin nadsyłania zgłoszeń.

 

 

dodr.pl


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę