MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Świętokrzyskie/ W regionie uprawy konopi włóknistych na 6,3 tys. ha

22 stycznia 2018
Świętokrzyskie/ W regionie uprawy konopi włóknistych na 6,3 tys. ha

Ok. 6,3 tys. ha upraw konopi włóknistych i 175 ha upraw niskomorfinowego maku, pojawi się w tym roku w województwie świętokrzyskim. Zarząd województwa przyjął właśnie projekt uchwały, która określają ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawę tych roślin i rejonizację upraw w 2018 r. w regionie.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podczas najbliższej sesji podejmą radni sejmiku województwa.

Jak poinformowało w komunikacie biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, w myśl zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, sejmik po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi, określa w drodze uchwały – co roku – ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych. Określa także miejsca w regionie, gdzie uprawy będą prowadzone.

W województwie świętokrzyskim uprawę maku niskomorfinowego zgłosiły 23 gminy, na łącznej powierzchni 175 ha. Produkcja jest przeznaczona na cele spożywcze i na potrzeby nasiennictwa.

Z kolei uprawa konopi włóknistych planowana jest w tym roku na terenie 102 gmin – wszystkich w regionie – na ogólnej powierzchni 6 tys. 380 ha. Najwięcej upraw tych roślin ma być prowadzonych przez rolników w gminach: Staszów (220 ha), Szydłów (170 ha) i Morawica (130 ha).

Uprawy te są przeznaczone na reprodukcję materiału siewnego oraz na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, a także przemysłu materiałów budowlanych.

W ostatnich latach w regionie było o wiele mniej chętnych do uprawiania konopi włóknistych – przykładowo w 2016 r. uprawy tej rośliny zajmowały 260 ha. Jak ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Neugebauer, rolnicy odpowiedzieli na zapotrzebowania rynku.

Dyrektor tłumaczył, że powrócił trend na wykorzystanie oleju konopnego, produkowanego obecnie przez kilka firm w regionie czy słomy konopnej. „Jest używana w budownictwie, w przemyśle celulozowym, produkuje się z niej materace” - opisywał Neugebauer.

Jak wynika z informacji przekazanych przez samorząd województwa świętokrzyskiego, w regionie funkcjonują trzy firmy zajmujące się kontraktacją i skupem maku. Z kolei tegoroczna kontraktacja i skup konopi włóknistych będzie prowadzona przez 11 przedsiębiorstw z różnych regionów Polski.

Podmioty skupujące, włodarze gmin, jak również rolnicy oraz firmy prowadzące gospodarstwa rolne, uprawiające mak niskomorfinowy lub konopie włókniste, są zobowiązani w zakresie tej działalności do przestrzegania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

Katarzyna Bańcer, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę