aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Światowe ceny zbóż najwyżej od 2013 r.

17 marca 2021
Światowe ceny zbóż najwyżej od 2013 r.

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 25.02.2021 światowa produkcja zbóż w sezonie 20/21 zwiększy się do 2215,6 mln t wobec 2184,9 mln t w sezonie 19/20 (+1,4%). Wzrost zbiorów zostanie odnotowany w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: pszenicy (+1,4%), kukurydzy (+0,8%), jęczmienia (+1,5%), jak i pozostałych gatunków zbóż (+6,3%).

Wyższe zbiory pszenicy będą głównie efektem ich silnego wzrostu w Australii oraz Rosji, podczas gdy przeciwny wpływ będzie miało ich wyraźne obniżenie w UE. Wzrost produkcji kukurydzy będzie wynikać z jej wyższych zbiorów w USA po bardzo słabym sezonie 19/20 oraz w Brazylii, choć szacunki dla tego kraju zostały w ostatnim czasie istotnie zrewidowane w dół. Wyższa produkcja jęczmienia będzie z kolei efektem wzrostu jego zbiorów w Australii i Turcji.

Zgodnie z prognozą IGC światowa konsumpcja zbóż w sezonie 20/21 zwiększy się do 2221,5 mln t wobec 2190,4 mln t (+1,4%). Wzrost spożycia oczekiwany jest w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: pszenicy (+1,7%) i kukurydzy (+0,8%) oraz jęczmienia (+1,6%). W ujęciu geograficznym głównym źródłem wzrostu światowego spożycia zbóż będą Chiny, czemu sprzyja zwiększone zapotrzebowanie na zboża paszowe ze względu na postępującą odbudowę pogłowia trzody chlewnej w tym kraju.

Ze względu na niższą produkcję zbóż od ich spożycia, w sezonie 20/21 dojdzie do spadku światowych zapasów zbóż, które wyniosą 611,2 mln t wobec 617,0 mln t w sezonie 19/20. W konsekwencji współczynnik zapasy/spożycie obniży się do 27,5% wobec 28,2%, co będzie jego najniższą wartością od sezonu 14/15. Nadal jest to jednak poziom wyraźnie wyższy niż w sezonie 12/13, czyli w ostatnim okresie bardzo wysokich cen zbóż, kiedy to współczynnik ten wynosił 22,8%. Na uwagę zasługuje jednak duże zróżnicowanie sytuacji popytowo-podażowej w przypadku poszczególnych gatunków zbóż. Podczas gdy na rynku pszenicy współczynnik zapasy/spożycie kształtuje się na rekordowym poziomie, a przypadku jęczmienia jest najwyższy od sezonu 09/10, to w odniesieniu do kukurydzy jest on najniższy od sezonu 11/12.

Obawy o wielkość globalnej produkcji zbóż w połączeniu z silnym popytem sprzyjały w ostatnich miesiącach wyraźnemu wzrostowi światowych cen zbóż do najwyższego poziomu od sezonu 12/13. W kierunku wzrostu cen oddziałują również czynniki regulacyjne, w tym w szczególności wprowadzony w Rosji podatek od eksportu zbóż, a także napływ kapitału spekulacyjnego. Uważamy jednak, że obecny poziom cen jest zbyt wysoki na tle obecnych zapasów zbóż. Stąd dostrzegamy wysokie prawdopodobieństwo korekty cen w maju, wraz z publikacją pierwszych szacunków sytuacji popytowo-podażowej w sezonie 21/22. W konsekwencji prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 78 zł/dt i 69 zł/dt na koniec 2021 r. oraz ok. 81 zł/dt i 67 zł/dt na koniec 2022 r.

Czynnikami ryzyka dla naszej prognozy pozostaje dalszy przebieg pandemii, a także warunki agrometeorologiczne wśród największych światowych eksporterów zbóż.

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę