aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spotkanie ministra Grzegorza Pudy z przedstawicielami branży drobiarskiej

9 czerwca 2021
Spotkanie ministra Grzegorza Pudy z przedstawicielami branży drobiarskiej
MRiRW

– Grypa ptaków, jak również salmonella to dla branży drobiarskiej istotne wyzwania. Występowanie obu tych jednostek chorobowych w znaczący sposób wpływa zarówno na hodowców drobiu, jak i przetwórców oraz eksporterów. Skutki odczuwają także konsumenci. Postępujący proces koncentracji i specjalizacja produkcji zwierzęcej w Polsce rodzi nowe wyzwania przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i ograniczaniu niepożądanych skutków ich występowania, szczególnie w rejonach o dużym zagęszczeniu produkcji zwierzęcej – powiedział minister Grzegorz Puda podczas spotkania z przedstawicielami sektora drobiarskiego, które odbywało się we wtorek w ministerstwie.

 

W spotkaniu z ministrem Grzegorzem Pudą oraz głównym lekarzem weterynarii Mirosławem Welzem uczestniczyli  przedstawiciele: Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Krajowej Rady Drobiarstwa, Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „POLDRÓB”, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi, Zrzeszenia Rolników i Producentów „Indyk Lubuski”, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI oraz Regionalnej Grupy Producentów Drobiu „FARMER”.

Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na potrzebę ścisłej współpracy z przedstawicielami branży w zakresie wypracowania odpowiednich rozwiązań, które będą efektywne z punktu widzenia ograniczania możliwości wnikania wirusa do stad drobiu. W tym celu powołane zostaną zespoły robocze, które wypracują rozwiązania dotyczące modyfikacji strategii zwalczania HPAI w zakresie dodatkowej bioasekuracji i ochrony gospodarstw utrzymujących drób przed wirusem grypy ptaków.

Branża z zadowoleniem przyjęła realizację tej potrzeby.

Rozmowy dotyczyły także strat rynkowych ponoszonych przez rolników utrzymujących drób. Minister Puda poinformował, że w ministerstwie podjęto prace dotyczące sporządzenia wniosku Rzeczypospolitej Polskiej do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce. Aktualnie działania w tej sprawie koncentrują się w obszarze szacowania strat w produkcji gospodarstw utrzymujących drób, prowadzących działalność nadzorowaną przez Inspekcję Weterynaryjną, położonych na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych, związanych z ograniczeniami weterynaryjnymi ustanowionymi po wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, z tytułu:

    • zaburzenia cykli produkcyjnych (przestoje, ponadnormatywne przetrzymanie, przedwczesny ubój);
    • obniżonej ceny sprzedaży żywca drobiowego i jaj;
    • obniżonej jakości jaj reprodukcyjnych drobiu wodnego.

Szacowanie strat dotyczy wystąpienia grypy ptaków w Polsce od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. oraz od listopada 2020 r.

Nadzwyczajne środki wsparcia, zgodnie z art. 220 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, mogą być podejmowane tylko, jeżeli zainteresowane państwo członkowskie szybko zastosowało środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby oraz jedynie w zakresie i przedziale czasowym niezbędnym do wsparcia odnośnego rynku.

W związku z tym, odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej zostanie złożony, gdy choroba zostanie wyeliminowana.

Ustanowienie nadzwyczajnych środków wsparcia leży w kompetencjach Komisji Europejskiej i jest przyjmowane w drodze rozporządzenia wykonawczego Komisji.

Minister Grzegorz  Puda zadeklarował także wzmożenie działań Inspekcji Weterynaryjnej oraz innych podległych instytucji w celu odzyskania uprawnień eksportowych natychmiast po uznaniu Polski za kraj wolny od grypy ptaków. Hodowcy pragnący odzyskać możliwość eksportu otrzymają wsparcie właściwej administracji w tym zakresie.

Główny lekarz weterynarii przedstawił realizowane środki zaradcze na rzecz ograniczania występowania pałeczek salmonella w mięsie drobiowym. Przedstawiono też informację na temat realizowanych, na wniosek branży, zmian w Krajowym programie zwalczania niektórych serotypów salmonella w stadach brojlerów gatunku Gallus gallus. Program ten został już przedłożony Komisji Europejskiej do zatwierdzenia.

Podczas wtorkowego spotkania podkreślano m.in. konieczność stałej współpracy i organizacji tego sektora na rzecz ograniczania występowania pałeczek salmonella w mięsie drobiowym, tak aby wyeliminować ich obecność.

 

 

MRiRW


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę