– Grypa ptaków, jak również salmonella to dla branży drobiarskiej istotne wyzwania. Występowanie obu tych jednostek chorobowych w znaczący sposób wpływa zarówno na hodowców drobiu, jak i przetwórców oraz eksporterów. Skutki odczuwają także konsumenci. Postępujący proces koncentracji i specjalizacja produkcji zwierzęcej w Polsce rodzi nowe wyzwania przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i ograniczaniu niepożądanych skutków ich występowania, szczególnie w rejonach o dużym zagęszczeniu produkcji zwierzęcej – powiedział minister Grzegorz Puda podczas spotkania z przedstawicielami sektora drobiarskiego, które odbywało się we wtorek w ministerstwie.
W spotkaniu z ministrem Grzegorzem Pudą oraz głównym lekarzem weterynarii Mirosławem Welzem uczestniczyli przedstawiciele: Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Krajowej Rady Drobiarstwa, Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „POLDRÓB”, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi, Zrzeszenia Rolników i Producentów „Indyk Lubuski”, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI oraz Regionalnej Grupy Producentów Drobiu „FARMER”.
Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na potrzebę ścisłej współpracy z przedstawicielami branży w zakresie wypracowania odpowiednich rozwiązań, które będą efektywne z punktu widzenia ograniczania możliwości wnikania wirusa do stad drobiu. W tym celu powołane zostaną zespoły robocze, które wypracują rozwiązania dotyczące modyfikacji strategii zwalczania HPAI w zakresie dodatkowej bioasekuracji i ochrony gospodarstw utrzymujących drób przed wirusem grypy ptaków.
Branża z zadowoleniem przyjęła realizację tej potrzeby.
Rozmowy dotyczyły także strat rynkowych ponoszonych przez rolników utrzymujących drób. Minister Puda poinformował, że w ministerstwie podjęto prace dotyczące sporządzenia wniosku Rzeczypospolitej Polskiej do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce. Aktualnie działania w tej sprawie koncentrują się w obszarze szacowania strat w produkcji gospodarstw utrzymujących drób, prowadzących działalność nadzorowaną przez Inspekcję Weterynaryjną, położonych na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych, związanych z ograniczeniami weterynaryjnymi ustanowionymi po wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, z tytułu:
Szacowanie strat dotyczy wystąpienia grypy ptaków w Polsce od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. oraz od listopada 2020 r.
Nadzwyczajne środki wsparcia, zgodnie z art. 220 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, mogą być podejmowane tylko, jeżeli zainteresowane państwo członkowskie szybko zastosowało środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby oraz jedynie w zakresie i przedziale czasowym niezbędnym do wsparcia odnośnego rynku.
W związku z tym, odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej zostanie złożony, gdy choroba zostanie wyeliminowana.
Ustanowienie nadzwyczajnych środków wsparcia leży w kompetencjach Komisji Europejskiej i jest przyjmowane w drodze rozporządzenia wykonawczego Komisji.
Minister Grzegorz Puda zadeklarował także wzmożenie działań Inspekcji Weterynaryjnej oraz innych podległych instytucji w celu odzyskania uprawnień eksportowych natychmiast po uznaniu Polski za kraj wolny od grypy ptaków. Hodowcy pragnący odzyskać możliwość eksportu otrzymają wsparcie właściwej administracji w tym zakresie.
Główny lekarz weterynarii przedstawił realizowane środki zaradcze na rzecz ograniczania występowania pałeczek salmonella w mięsie drobiowym. Przedstawiono też informację na temat realizowanych, na wniosek branży, zmian w Krajowym programie zwalczania niektórych serotypów salmonella w stadach brojlerów gatunku Gallus gallus. Program ten został już przedłożony Komisji Europejskiej do zatwierdzenia.
Podczas wtorkowego spotkania podkreślano m.in. konieczność stałej współpracy i organizacji tego sektora na rzecz ograniczania występowania pałeczek salmonella w mięsie drobiowym, tak aby wyeliminować ich obecność.
MRiRW