MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Spada dynamika sprzedaży detalicznej

24 stycznia 2025
Spada dynamika sprzedaży detalicznej

Ekonomiści z Credit Agricole w swoim najnowszym wydaniu MacroPlus informują, że zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w grudniu do 2,7% r/r wobec 3,4% w listopadzie, kształtując się znacząco poniżej konsensusu rynkowego (4,4%) i powyżej naszej prognozy (2,1%). Dynamika sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych zmniejszyła się w grudniu do 1,9% r/r wobec 3,1% w listopadzie, kształtując się znacząco poniżej konsensu rynkowego (3,8%) i lekko powyżej naszej prognozy (1,5%).

Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zmniejszyła się w grudniu w porównaniu z listopadem o 1,3%. Oznacza to, że sprzedaż detaliczna w grudniu pozostała wyraźnie poniżej swojego historycznego maksimum odnotowanego w czerwcu br.

Odbudowa aktywów finansowych ogranicza wzrost sprzedaży detalicznej

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spowolnienia wzrostu sprzedaży w cenach stałych w grudniu było zmniejszenie realnej dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw do poziomu najniższego od grudnia 2023 r. (por. MAKROpuls z 22.01.2025). W kierunku spowolnienia wzrostu sprzedaży oddziaływało również ustąpienie efektu niskiej bazy z listopada 2023 r. w kategorii „paliwa stałe, ciekłe i gazowe”, co przyczyniło się do obniżenia dynamiki sprzedaży paliw do 3,2% r/r wobec 4,1% w listopadzie.

W strukturze danych o sprzedaży uwagę zwraca również utrzymująca się wysoka dynamika sprzedaży w kategorii „pojazdy samochodowe, motocykle i części” (25,1% r/r wobec 28,1% w listopadzie). Szacujemy, że po wyłączeniu sprzedaży w tej grupie dynamika sprzedaży obniżyła się w grudniu do 0,2% r/r z 1,3% w listopadzie, a jej trzymiesięczna średnia ukształtowała się na poziomie najniższym od stycznia 2024 r. Wskazuje to na utrzymującą się obniżoną skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji, związaną z dokonującą się odbudową aktywów finansowych przez gospodarstwa domowe (por. MAKROmapa z 20.01.2025). Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach 2025 r. relatywnie wysoki poziom tych aktywów skłoni gospodarstwa domowe do zwiększenia skłonności do konsumpcji, co będzie stabilizować dynamikę sprzedaży detalicznej mimo oczekiwanego przez nas dalszego spowolnienia wzrostu realnego funduszu płac. Wsparciem dla tych oczekiwań jest odnotowana w styczniu poprawa głównych wskaźników obrazujących nastroje konsumenckie przy jednoczesnym spadku wskaźnika w kategorii „oszczędzanie pieniędzy”, co można interpretować jako zmniejszenie skłonności gospodarstw domowych do oszczędzania.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Grupa studentów uczelni rolniczych, rolników i przedsiębiorców rolnych wystosowa...

Według danych operacyjnych Państwowej Służby Celnej, według stanu na 22 stycznia...

United Grain Company Group nie zawarła żadnych umów z państwową agencją zamówień...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę