Senat nie wprowadził poprawek do ustawy, która pozwoli ratyfikować prezydentowi poprawki do Protokołu Montrealskiego ws. substancji zubożających warstwę ozonową. Chodzi m.in. o wycofywanie z użycia substancji HFC stosowanych w klimatyzatorach.
Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 82 senatorów, wszyscy byli za.
Obecny system współpracy państw w zakresie ochrony warstwy ozonowej opiera się na Konwencji wiedeńskiej z 1985 roku. W ramach konwencji państwa zgodziły się m.in. na: dzielenie się danymi dotyczącymi światowej produkcji substancji zubożających warstwę ozonową, ich emisji, wdrażanie przedsięwzięć dotyczących kontroli emisji takich substancji.
Po Konwencji wiedeńskiej państwa uzgodniły Protokół montrealski (wszedł w życie w 1989 roku), który wprowadził listę pierwszych substancji zubożających warstwę ozonową (chlorofluorowęglowodorów), podlegających kontroli. W kolejnych latach, po poprawkach do Protokołu montrealskiego, lista ta była wydłużana.
Poprawki z Kigali przyjęte w październiku 2016 roku wprowadzają harmonogram wycofywania z użycia i produkcji najczęściej stosowanych fluorowanych gazów cieplarnianych – wodorofluorowęglowodorów (HFC), które po wycofaniu z obrotu substancji takich jak wodorochlorofluorowęglowodory (HCFC), stanowią główne źródło emisji i wpływają na ocieplenie klimatu.
"Wdrożenie narzędzi, które spowodują redukcję HFC, jest niezwykle ważne dla środowiska. Substancje te, używane jako zamienniki, charakteryzują się współczynnikiem ocieplenia globalnego nawet kilkanaście tysięcy razy większym niż w przypadku dwutlenku węgla" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.
HFC są powszechnie stosowane jako środki chłodnicze, spieniające czy rozpuszczalniki.
Poprawki z Kigali wprowadziły różne harmonogramy wycofywania HFC dla państw rozwijających się i dla państw rozwiniętych. W przypadku pierwszej grupy, wycofywanie HFC rozpocznie się w części państw od 2024 r., z kolei w przypadku drugiej grupy państw w tym UE i USA, od 1 stycznia 2019 roku.
Zgodnie z poprawkami wszystkie państwa Półwyspu Arabskiego, gdzie występuje bardzo wysoka temperatura otoczenia, będą mogły stosować nadal bez ograniczeń HFC w niektórych rodzajach klimatyzatorów.
Michał Boroń (PAP)