aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o kołach gospodyń wiejskich

13 listopada 2018
Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Sejm opowiedział się w piątek za 36 poprawkami Senatu do ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Określa ona formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach, tryb ich zakładania oraz organizację.

Do najważniejszych poprawek zaakceptowanych przez Sejm, należy zmiana artykułu, który określa, że na terenie jednej wsi może mieć siedzibę (a nie zostać utworzone, jak chciał wcześniej Sejm) jedno koło gospodyń wiejskich, jego członkiem może być osoba, której miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła (zamiast stale zamieszkująca na obszarze wsi).

Kolejną ważną zmianą jest przepis, który określa, że "w przypadku złożenia wniosku o wpis do rejestru przez więcej niż jedno koło gospodyń wiejskich utworzone na terenie tej samej wsi, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokonuje wpisu tego koła, które złożyło wniosek najwcześniej". Ten przepis nie dotyczy kół, które obecnie działają we jednej wsi.

Istotne dla istniejących już kół jest zmiana przepisu dotyczącego terminu złożenia wniosku o rejestrację koła na nowych zasadach. Uchwalona przez Sejm ustawa zakładała, że będzie można to zrobić w ciągu 6 miesięcy, Senat zaproponował, a posłowie zaakceptowali, by skrócić ten okres do 1 miesiąca. Takie koło będzie miało pierwszeństwo w rejestracji.

Ponadto ustawa została poszerzona o przepisy regulujące zasady likwidacji koła gospodyń wiejskich oraz wprowadzono zmiany do załącznika czyli do wzorcowego statutu Kół Gospodyń Wiejskich.

Sejm odrzucił jedną poprawkę Senatu, do art. 8 ustawy. Proponowała ona wykreślenie słowa "własnoręcznie" - dotyczyło to podpisu komitetu założycielskiego pod wnioskiem o wpis koła gospodyń do rejestru. Biuro Legislacyjne wskazało, że słowo "własnoręcznie" zostało także użyte w innych artykułach, co jest "niekonsekwentne" i może budzić wątpliwości. W związku z komisja rolnictwa zarekomendowała jej odrzucenie.

Ustawa określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich, tryb ich zakładania oraz organizację kół gospodyń wiejskich działających na terenie naszego kraju.

Według ustawy "koło gospodyń wiejskich jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich".

Ustawa zakłada, że koło może założyć 10 osób. Koła mogą prowadzić działalność m.in. społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich; wspierać przedsiębiorczość kobiet; rozwijać kulturę ludową. Ponadto ustawa daje osobowość prawną kołom, co pozwoli im korzystać z różnego rodzaju form wsparcia w postaci środków, np. unijnych czy dotacji celowych z budżetu państwa.

Koła gospodyń wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Obecnie jest ok. 21 tysięcy kół powstałych w ramach kółek rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia. Według resortu organizacje te skupiają ponad milion osób.

Ustawa zostanie teraz przekazana do podpisu prezydenta. Ma ona wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...

Ishida Europe wprowadza na rynek ulepszoną serię wag kontrolnych, zaprojektowaną...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę