Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sejm przyjął nowelę ustawy o rybołówstwie morskim

13 listopada 2018
Sejm przyjął nowelę ustawy o rybołówstwie morskim

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o rybołówstwie morskim wraz z pięcioma poprawkami, zgłoszonymi przez klub poselski Prawa i Sprawiedliwości.

Za przyjęciem ustawy głosowało 421 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Posłowie przyjęli ustawę wraz z pięcioma poprawkami, które podczas drugiego czytania zaproponowali posłowie PiS.

Jak relacjonowała wówczas posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk, poprawki dotyczą m.in. "umożliwienia dokonania w Głównym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego niezbędnych zmian kadrowych" przy jednoczesnym zapewnieniu odpraw dla pracowników, których stosunek pracy wygaśnie "na poziomie wyższym niż odprawy przewidziane w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikiem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników".

Poprawki doprecyzowują też sytuacje, w których indywidualna kwota połowowa będzie mogła być uznana za wykorzystaną; a także tworzą możliwość przekazywania indywidualnych kwot połowowych między statkami rybackimi tego samego armatora, który jest jednocześnie ich właścicielem, jednak bez konieczności spełnienia warunku posiadania statusu armatora przez 24 kolejne miesiące.

Nowelizacja ma na celu ujednolicenie sposobu prowadzenia inspekcji podmiotów wykonujących zadania z zakresu rybołówstwa komercyjnego i rekreacyjnego poprzez ustanowienie jednego organu, powołanego do kontroli przestrzegania tych przepisów i o organizacji rynku rybnego w Polsce.

Główną zmianą w ustawie z 19 grudnia 2014 roku o rybołówstwie morskim jest utworzenie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego z siedzibą w Słupsku. Obecnie działają trzy inspektoraty okręgowe: w Gdyni, Słupsku i Szczecinie, a także 14 oddziałów terenowych.

Nowy organ ma być odpowiedzialny za zadania związane z kontrolą przestrzegania przepisów o rybołówstwie morskim oraz organizacją rynku rybnego, a także za koordynację działań Polski w ramach realizacji celów Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Nowelizacja ustawy przewiduje też zmiany "o charakterze porządkującym" w przepisach dotyczących rejestru statków rybackich.

Nowelizacja przewiduje też możliwość wymiany przyznanej indywidualnej kwoty połowowej na inną indywidualną kwotę połowową innego armatora statku rybackiego i umożliwienie przekazywania indywidualnych kwot połowowych między statkami tego samego armatora, który jest jednocześnie ich właścicielem.

 

Elżbieta Bielecka (PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę