W odpowiedzi na pismo otrzymany projekt ustawy o szczególnych zasadach realizacji inwestycji w zakresie budowy zapory zapobiegającej migracji dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację, że podtrzymuje w całości uwagi do projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie programu wieloletniego pod nazwą „Program budowy zapory zapobiegającej przemieszczaniu się dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń na lata 2018-2022".
W uwagach tych samorząd rolniczy podkreślił, że propozycja budowy ogrodzenia wzdłuż granic z krajami, w których występuje wśród populacji dzików wirus ASF wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez samorząd rolniczy, już w 2012 roku od czasu wystąpienia wirusa na terenach zachodniej Białorusi. Uchwała Rady Ministrów o budowie zapory wzdłuż granicy, w ocenie izb rolniczych, wydaje się być inwestycją konieczną, chociaż zbyt późno podjętą. Biorąc pod uwagę niewystarczające działania w zakresie zwalczania ASF u naszych wschodnich sąsiadów, zdaniem samorządu rolniczego, ogrodzenie w znacznym stopniu przyczyni się do powstrzymania migracji zarażonych dzików, a tym samym pozwoli skuteczniej eliminować napływ chorych osobników terytorium Polski.
Po analizie treści projektu, zwrócono jednak uwagę na kilka istotnych elementów budzących wątpliwości:
Dodatkowo jednak, w opinii do projektu ustawy o szczególnych zasadach realizacji inwestycji w zakresie budowy zapory zapobiegającej migracji dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Zarząd KRIR poinformował, że projekt ww. ustawy należy uzupełnić o:
krir.pl