Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował, że projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące biopaliw nie będzie procedowany. W mocy pozostaną dotychczas obowiązujące przepisy.
Jak poinformował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w związku z rezygnacją z nowelizacji przepisów w zakresie biopaliw i biokomponentów, prace w sejmie nad przyjętym przez Radę Ministrów projektem zmiany ustawy nie będą dalej prowadzone.
Biokomponent w paliwie na dotychczasowym poziomie
Decyzja jest podyktowana opinią środowisk rolniczych, które bardzo mocno zabiegały o to, żeby nie następowała proponowana redukcja maksymalnej zawartości biokomponentu w paliwie do 60 czy nawet 75 proc.
Po wielu spotkaniach z przedstawicielami przemysłu paliwowego i środowisk rolniczych resort podjął decyzję o pozostawieniu zawartości biokomponentu w paliwie na dotychczasowym poziomie.
Tym samym producenci rzepaku, którzy obawiali się niekorzystnego wpływu nowelizacji ustawy na ceny rzepaku, nie będą już mieli powodów do takich obaw.
Jak już podawaliśmy na stronach ppr.pl środowiska, związki i organizacje rolników, producentów rzepaku, producentów biokomponentów i paliw, bardzo zdecydowanie protestowały przeciw zamiarowi wprowadzenia nowych regulacj.
Wskazywano, że proponowane zmiany w obowiązujących przepisach uderzą w cały segmento produkcji rzepaku i znacznie ograniczą produkcję biopaliw, co zwłaszcza w obecnej sytuacji bardzo wysokich cen, będzie jeszcze bardziej niekorzystne dla całego runku paliw w polsce.
Stanowisko PSPO znajduje się na naszych stronach w artykule pt. " Ustawa biopaliwowa to cios w producentów rzepaku"
Pozostawienie przepisów w dotychczasowym brzmieniu wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Rząd wykazał się w tym przypadku rozsądkiem i zrozumieniem złożoności zagadnienia i wycofał się z forsowania niepotrzebnych zmian.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. 2006 nr 169 poz. 1199).
oprac; e-mk/ppr.pl na podst. MRiMR