Pewnie nie raz zastanawialiście się, co zrobić, by wprowadzić prawidłowe nawyki żywieniowe u swojego dziecka lub skąd czerpać inspiracje, by przekazać tę wiedzę w odpowiedniej formie. Na wybory żywieniowe naszych dzieci wpływają nie tylko wzorce wyniesione z domu. Szkoła to również miejsce, gdzie dzieci inspirują się wzajemnie oraz przekazywana jest im wiedza, z której będą korzystać w całym swoim życiu. Dodatkowo w szkole dzieci spędzają znaczną część swojego dnia. W tym roku szkolnym z pomocą zarówno nauczycielom, jak i rodzicom, przychodzi program edukacyjny „Soki i musy – witaminy w SMART formie”.
W ramach programu edukacyjnego „Soki i musy – witaminy w SMART formie” dzieci będą poznawać tajniki dobrze zbilansowanej diety, w tym spożywania odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które w jednej porcji dziennie mogą zostać zastąpione właśnie przez 100% sok lub mus owocowo-warzywny. Zarówno spożycie warzyw, owoców, jak i soków oraz musów z nich otrzymywanych, jest w Polsce dużo niższe niż zalecenia ekspertów. Odpowiedzią na to jest prawidłowa edukacja najmłodszych i uczenie ich dobrych nawyków żywieniowych od przysłowiowej kołyski. Przyczyni się to do wyboru odpowiednio zbilanowanych posiłków i zdrowych przekąsek w przyszłości.
Profesor UW dr hab.Małgorzata Żytko, ekspert programu „Soki i musy – witaminy w SMART formie” komentuje: „Najlepszym przykładem i autorytetem dla dzieci są zazwyczaj rodzice, jednak szkoła, w której dzieci spędzają znaczną część dnia, dzieli z nimi odpowiedzialność za naukę prawidłowego żywienia i wsparcie działań w domowym zaciszu. Ten program edukacyjny ma wspierać dzieci w szkole w rozwoju prawidłowych postaw i dokonywaniu dobrych wyborów, które mogą być wzmacniane przez rodziców w domu. Zaowocuje to w przyszłości wybieraniem przez nie zdrowszych posiłków i przekąsek”.
Najlepszym przykładem dla dzieci są ich rodzice oraz wzorce wyniesione z domu, poparte wiedzą zdobytą w szkole. To właśnie dawanie dziecku dobrego przykładu w domu i szkole, poświęcanie czasu na rozmowę z dzieckiem o zdrowym żywieniu oraz wspólne posiłki i ich wcześniejsze przygotowywanie będą umacniać dobre nawyki, które zaowocują w przyszłości zdrowszym społeczeństwem.
„Badania naukowe dowodzą, że dieta uboga w warzywa i owoce to dieta prowadząca do licznych chorób przewlekłych. Mimo iż nie można wyróżnić bezpośredniej zależności pomiędzy konsumpcją konkretnej kategorii warzyw i owoców, a wymienionymi chorobami, to udowodniono, że codzienne spożycie różnorodnych produktów z tej szerokiej grupy zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby.Światowa Organizacja Zdrowia wymieniła niskie spożycie warzyw i owoców, jako jeden z dziesięciu najważniejszych czynników ryzyka zagrażających zdrowiu, dlatego tak ważna jest edukacja dzieci w zakresie prawidłowej i zbilansowanej diety opartej na warzywach i owocach oraz ich przetworach, w tym sokach i musach” – zaznacza dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej Instytutu Pediatrii, UJ CM w Krakowie i ekspert kampanii „Soki i musy – witaminy w smart formie”.
Edukacja dzieci jest ważna, szczególnie w okresie, gdy są one najbardziej podatne na przyswajanie nowej wiedzy. Stąd program edukacyjny kierowany jest do dzieci nauczania wczesnoszkolnym. Wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest u nich możliwe i łatwiejsze, niż późniejsza zmiana złych nawyków u młodzieży czy dorosłych.
„Program w głównej mierze skupia się na edukacji dzieci w kontekście dobrze zbilansowanej diety, w tym spożywania odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które w jednej porcji dziennie mogą zostać zastąpione przez 100% sok lub mus owocowo-warzywny. W ramach programu chcemy zachęcić dzieci do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi oraz obalania powszechnych mitów żywieniowych” – komentuje Barbara Groele, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Krajowej Unii Producentów Soków, organizatora akcji.
Program edukacyjny, w którym będą mogli wziąć udział uczniowie wszystkich klas nauczania początkowego w szkołach podstawowych w Polsce, poprzez stronę internetową www.sokiimusy.eu dostarcza nauczycielom niezbędnych pomocy dydaktycznych, w tym materiałów do przeprowadzenia zajęć w klasach. Całość pomocy naukowych została stworzona zgodnie z najnowszymi metodami nauczania w szkołach pod okiem prof. UW dr hab.Małgorzaty Żytko oraz nadzorem merytorycznym dr Agnieszki Kozioł-Kozakowskiej z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wszystkie klasy, w których zostanie zrealizowany program edukacyjny są zaproszone do wzięcia udziału w specjalnym konkursie plastycznym. Dzieci będą miały za zadanie grupowo wykona
pracę plastyczną promującą spożycie soków i musów w ramach zdrowej diety. W konkursie zostanie wyłonionych aż 5 zwycięzców. Nagrodzone zostaną zarówno dzieci, jak również zaangażowani nauczyciele oraz szkoły.
Zapraszamy wszystkich nauczycieli do przeprowadzenia programu edukacyjnego „Soki i musy – witaminy w SMART formie (rejestracja na stronie www.sokiimusy.eu, zakładka: Program edukacyjny), a także zachęcenia klas do udziału w konkursie plastycznym.
###
Program patronatem honorowym objęli:
Agencja Rynku Rolnego
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Rzecznik Praw Dziecka
Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej
Ośrodek Rozwoju Edukacji
Dolnośląskie Kuratorium Oświaty
Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty
Lubuskie Kuratorium Oświaty
Łódzkie Kuratorium Oświaty
Opolskie Kuratorium Oświaty
Podkarpackie Kuratorium Oświaty
Pomorskie Kuratorium Oświaty
Kieleckie Kuratorium Oświaty
Wielkopolskie Kuratorium Oświaty
Podlaskie Kuratorium Oświaty
Mazowieckie Kuratorium Oświaty
Program patronatem medialnym objęli:
###
Kampania „Soki i musy – witaminy w wygodnej formie” jest finansowana z budżetu Unii Europejskiej, Rzeczypospolitej Polskiej oraz ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, stanowiących wraz z wkładem finansowym członków wkład własny KUPS.
Więcej informacji na temat kampanii jest dostępnych na stronie www.sokiimusy.eu oraz na fanpage „Żyj SMART” na Facebooku.
Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) jest organizacją branżową zrzeszającą producentów soków oraz inne podmioty bezpośrednio współpracujące z branżą sokową. Już od 1993 roku reprezentuje branże w inicjatywach krajowych i unijnych. Współpracuje z instytucjami naukowymi, laboratoriami badawczymi oraz z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami branżowymi. Działa również w interesie konsumentów, poprzez powołany Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów (DSK), dokładając wszelkich starań w celu stałego zapewnienia wysokiej jakości produktów sokowych. Dodatkowo w swojej działalności KUPS realizuje szereg działań promocyjno-edukacyjnych, propagując prawidłowe nawyki żywieniowe, w tym ideę 5 porcji warzyw i owoców, gdzie jedną z porcji może być szklanka soku.
Więcej informacji na temat KUPS jest dostępnych na stronie: www.kups.org.pl.
Biuro prasowe KUPS