aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnictwo zrównoważone szansą dla Polski

29 stycznia 2021
Rolnictwo zrównoważone szansą dla Polski

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” przedstawiło wnioski i postulaty do projektu „Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej” w ramach prowadzonych konsultacji publicznych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Podkreśliliśmy, że w projekcie „Planu Strategicznego” brakuje bezpośredniego nawiązania do rolnictwa zrównoważonego, które budzi coraz większe zainteresowanie wśród rolników w Polsce i jest już rozpoznawane również przez konsumentów. Rolnictwo zrównoważone odpowiada bowiem na zapotrzebowanie konsumentów, czyli wysoką jakość żywności w przystępnej cenie. Dlatego zaproponowane przez nas zmiany w „Planie Strategicznym” mają na celu wzmocnienie wsparcia dla praktyk rolnictwa zrównoważonego w ramach ekoschematów i zaproponowanych systemów jakości – powiedziała Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor w Polskim Stowarzyszeniu Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej.

Unia Europejska, konsumenci i firmy z łańcucha odpowiedzialności za żywność coraz częściej wymagają od rolników prowadzenia produkcji rolniczej w sposób zrównoważony. Certyfikaty dla rolnictwa zrównoważonego, np. globalny GLOBALG.A.P. Farm Sustainability Assessment (GGFSA) czy zatwierdzone przez Komisję Europejską (np. KZR INiG, ISCC, REDcert i inne) są pomocne w potwierdzeniu standardów, nie są jednak warunkiem koniecznym do stosowania praktyk rolnictwa zrównoważonego w gospodarstwie. Dlatego też, aby zapewnić długoterminową konkurencyjność gospodarstwa, warto już teraz wdrażać ten model rolnictwa. Korzyści ekonomiczne i środowiskowe rolnictwa zrównoważonego powodują, że powinno ono mocno wybrzmieć w „Planie Strategicznym”. W ocenie Stowarzyszenie „ASAP” Polska ma szansę stać liderem rolnictwa zrównoważonego w Unii Europejskiej.

– Mając na uwadze ambitne cele Zielonego Ładu UE, wskazaliśmy dodatkowo, że niezbędnym działaniem jest znaczące dofinansowanie rozwoju rozwiązań cyfrowych i biologicznych metod ochrony roślin w Polsce – uzupełniła Małgorzata Bojańczyk.



Obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwa I etap konsultacji projektu „Planu Strategicznego”, konsultacje te potrwają do 15 lutego 2021 r.

Link do konsultacji: https://www.gov.pl/web/wprpo2020/konsultacje-spoleczne-planu-strategicznego-dla-wpr.

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” jest niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze rolnictwa zrównoważonego w Polsce.

Więcej na temat Stowarzyszenia na stronie: www.rolnictwozrownowazone.pl.

 

 

 

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę