XI edycja Kongresu Rolników Europejskich, zorganizowana przez Copa i Cogeca oraz wspierana przez Rumuńskie Stowarzyszenie na rzecz Rolnictwa i Współpracy (AAC), odbyła się w Bukareszcie w dniach 23-25 października. W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 uczestników i panelistów, a program koncentrował się na wyznaczeniu kierunku dla konkurencyjnej i zrównoważonej przyszłości rolnictwa europejskiego na nadchodzącą kadencję polityczną.
Kongres stanowił kluczowy moment, będąc nie tylko symbolem zbiorowej siły sektora, ale także kluczową platformą do kultywowania pomysłów i proponowania rozwiązań. Wchodząc w nową kadencję polityczną, gdzie znaczące polityki mają kształtować nasz sektor, było to miejsce do budowania synergii i promowania przyszłości rolnictwa europejskiego.
Wyzwania i Trudności
Społeczność rolnicza stoi dziś przed wieloma wyzwaniami. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze są konfrontowani z bezprecedensowym zbiegiem wyzwań ekonomicznych, klimatycznych i społecznych: niestabilnością geopolityczną, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, nieuczciwą konkurencją, wysokimi kosztami nakładów, brakiem uczciwego wynagrodzenia i narastającym obciążeniem administracyjnym.
Wsparcie dla Rolnictwa
Zarówno obecny przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, węgierski minister rolnictwa István Nagy, jak i rumuński minister rolnictwa Florin-Ionuț Barbu podkreślili pilną potrzebę, aby rządy europejskie zjednoczyły się w dostarczaniu realnej przyszłości dla sektora, która będzie konkurencyjna, odporna i z interesem rolników w centrum polityki rolnej.
Kluczowe Tematy
Prezes Cogeca, Lennart Nilsson, stwierdził: „Przez ostatnie dwa dni prowadziliśmy intensywne dyskusje na kluczowe tematy strategiczne, takie jak: rozwijanie współpracy, wspieranie innowacji, ułatwianie wdrażania bioekonomii i tworzenie dobrze finansowanej Inicjatywy Odporności Wodnej. Wkład członków Copa i Cogeca w te tematy jest niezbędny do dalszego kształtowania naszej wizji przyszłości rolnictwa UE opartej na rzeczywistości z terenu”.
Podsumowanie
Prezes Copa, Massimiliano Giansanti, w swoim przemówieniu końcowym podkreślił: „Rolnicy, którzy w ostatnich miesiącach wychodzili na ulice, pokazują, jak wrażliwa jest nasza społeczność na kumulatywne skutki polityk, warunków rynkowych i wydarzeń geopolitycznych. Instytucje UE muszą odzyskać zaufanie rolników. Potrzebne są spójne działania. Musi to być wykazane przez dedykowany zwiększony budżet WPR po 2027 roku; spójność w handlu i w tym sensie, nie posuwanie naprzód umowy Mercosur w jej obecnej formie. Również w łańcuchu żywnościowym potrzebne są działania na rzecz zwiększenia wynagrodzenia rolników”. Podsumowując, podkreślił: „Jesteśmy i powinniśmy być protagonistami „nowego porozumienia konkurencyjności dla rolników”, które stawia rolnictwo w centrum projektu europejskiego: zapewniając uczciwe dochody, produktywność i innowacje na drodze do zielonej transformacji”.
W tym momencie dla UE i z oczekiwaną Wizją Przyszłości Rolnictwa UE, wszyscy obecni liderzy rolnictwa stanowczo podkreślili, że Europa musi wspierać konkurencyjność i produktywność gospodarstw i spółdzielni rolniczych.
Prezes Copa, Massimiliano Giansanti, podsumował dyskusje kongresowe w swoim przemówieniu końcowym: „Rolnicy, którzy w ostatnich miesiącach wychodzili na ulice, pokazują, jak wrażliwa jest nasza społeczność na kumulatywne skutki polityk, warunków rynkowych i wydarzeń geopolitycznych. Instytucje UE muszą odzyskać zaufanie rolników. Potrzebne są spójne działania. Musi to być wykazane przez dedykowany zwiększony budżet WPR po 2027 roku; spójność w handlu i w tym sensie, nie posuwanie naprzód umowy Mercosur w jej obecnej formie. Również w łańcuchu żywnościowym potrzebne są działania na rzecz zwiększenia wynagrodzenia rolników”. Podsumowując, podkreślił: „Jesteśmy i powinniśmy być protagonistami „nowego porozumienia konkurencyjności dla rolników”, które stawia rolnictwo w centrum projektu europejskiego: zapewniając uczciwe dochody, produktywność i innowacje na drodze do zielonej transformacji”.
W tym momencie dla UE i z oczekiwaną Wizją Przyszłości Rolnictwa UE, wszyscy obecni liderzy rolnictwa stanowczo podkreślili, że Europa musi wspierać konkurencyjność i produktywność gospodarstw i spółdzielni rolniczych.
oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło informacji: copa-cogeca.eu