Zapadła decyzja, nowym szefem resortu rolnictwa będzie Robert Telus, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W rankingu kandydatów na następcę Henryka Kowalczyka na grącym fotelu ministra rolnictwa, "bukmacherzy" czyli znawcy tematu dawali Robertowi Telusowi 80% szans.Był niemal pewniakiem na objęcie tego stanowiska. 20% szans dawano JK Ardanowskiemu, ale wydaje się, że ostatnimi krytycznymi wypowiedziami w stosunku do prezesa Prawa i Sprawiedliwości pogrzebał swoje szanse na powrotne objęcie stanowiska ministra rolnictwa.
Robert Telus cieszy się bardzo dobrą opinią zarówno wśród rolników jak i nawet parti opozycyjnych. Marek Sawicki z PSL w jednym z wywiadów stwierdził, że " w Prawie i Sprawiedliwości jest kilku mądrych ludzi którzy znają się na rolnictwie" i na pierwszym miejscu wymienił Roberta Telusa.
Jedno jest pewne. W obecnej sytuacji bardzo duże znaczenie ma powołanie właśnie takiego fachowca jakim jest Robert Telus. Twardy i nieustępliwy w swoich działaniach. Wielokrotnie udowodnił to prowdząc burzliwe obrady parlamentarnej komisji rolnictwa.
Nowy minister wie, że problemów polskich rolników nie da się rozwiązać z dnia na dzień. Telus nie będzie miał "czarodziejskiej różdżki" aby wieś stała się krainą mlekiem, zbożem, rzepakiem, kukurydzą, drobiem, trzodą chlewną i miodem dla wszystkich rolników płynącą, a przede wszystkim, z opłacalnością produkcji. To obecnie jest największym problemem polskiego rolnika i z tym zagadnieniem będzie musiał się zmierzyć nowy szef resortu rolnictwa.
A wikipedia podaje tak:
Robert Telus ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej. Był pracownikiem fizycznym i inspektorem nadzoru. W 2002 i 2006 był wybierany do rady powiatu opoczyńskiego. Pełnił także funkcję prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Opocznie (1999–2007) oraz dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi (2007). Został prezesem oddziału Akcji Katolickiej. Zajął się również prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego[1].
Wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, w którym objął funkcję członka prezydium okręgu oraz przewodniczącego władz powiatowych. W wyborach parlamentarnych w 2007 został wybrany na posła na Sejm VI kadencji z listy PiS w okręgu piotrkowskim, uzyskując 8748 głosów. Zasiadł w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.
W 2011 kandydował w wyborach parlamentarnych z 4. miejsca na liście komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim i uzyskał mandat poselski. Oddano na niego 11 305 głosów (4,33% głosów oddanych w okręgu)[2]. Bez powodzenia startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014[3].
W 2015 i 2019 był ponownie wybierany do Sejmu, otrzymując odpowiednio 18 670 głosów oraz 27 254 głosy[4][5]. W 2021 powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w skład Rady Doradców Politycznych[6].
oprac. e-mk, red ppr.pl