aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Raport z wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020

12 sierpnia 2021
Raport z wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020

W 2020 r. utrzymała się notowana od wielu lat tendencja spadku liczby gospodarstw rolnych przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni. W porównaniu do 2010 r. liczba gospo­darstw rolnych zmniejszyła się o ok. 192 tys. (o 12,7%). Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego wzrosła o 1,3 ha UR, tj. z 9,8 ha w 2010 r. do 11,1 ha w 2020 roku.

 
Liczba gospodarstw rolnych zmniejsza się proporcjonalnie do wzrostu powierzchni użytkowanych gruntów. Nadal znacząca jest liczba małych gospo­darstw rolnych produkujących głównie lub wyłącznie na samozaopatrzenie związanych z nimi gospodarstw domowych. W porównaniu z wynikami PSR 2010 wzrósł udział, w ogólnej liczbie gospodarstw rolnych, jedno­stek największych obszarowo (o powierzchni powyżej 15 ha użytków rolnych) oraz najmniejszych (do 1 ha użytków rolnych), które w większości prowadzą intensywną produkcję roślinną i zwie­rzęcą (np. szklarnie, fermy świń i drobiu).

 
W 2020 r. wśród ogółu gospodarstw dominowały jednostki prowadzące wyłącznie produkcję roślinną. Gospodarstwa te stanowiły 55,8% ogółu gospodarstw rolnych, podczas gdy prowadzące tylko produkcję zwierzęcą – 0,6%. Gospodarstwa z produkcją mieszaną (prowa­dzące zarówno uprawę roślin jak i chów zwierząt) stanowiły 43,6% ogółu gospodarstw rolnych.

 

W stosunku do 2010 r. zwiększyła się powierzchnia uprawy: roślin przemysłowych (o 10,4%), w tym buraków cukrowych (o 19,2%), rzepaku i rzepiku (o 3,7%) oraz strączkowych jadalnych (o 91,3%) i warzyw gruntowych (o 4,0%). Zmniejszyła się natomiast powierzchnia uprawy zbóż ogółem (o 2,6%), w tym zbóż podstawowych (o 4,5%) i ziemniaków (o 39,8%).

W 2020 r. największym udziałem w krajowej powierzchni zasiewów zbóż ogółem charakteryzo­wały się województwa: wielkopolskie – 14,1%, mazowieckie – 12,1% oraz lubelskie – 9,9%. Woje­wództwa te od lat należą do przodujących producentów zbóż. Najmniejszy odsetek zanotowano w województwach: lubuskim – 2,7%, śląskim – 2,8% i małopolskim – 2,9%.

 

W 2020 r., po raz pierwszy od 10 lat odsetek gospodarstw domowych z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego uzyskujących główne dochody z pracy najemnej przewyższył odsetek gospodarstw uzyskujących główne dochody z działalności rolniczej.

Należy podkreślić spadek odsetka gospodarstw domowych uzyskujących główne dochody z dzia­łalności pozarolniczej oraz utrzymanie się odsetka gospodarstw uzyskujących główne dochody z emerytur i rent.

 

Biuro prasowe GUS


POWIĄZANE

Zapowiedź aukcji: w ramach postępowania upadłościowego spółki ogrodniczej Garten...

Z informacji Państwowej Służby Celnej wynika, że w 2023 roku Ukraina znacząco zw...

Jak poinformowała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, na posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę