Kampania informacyjno-edukacyjna na temat zagrożeń wynikających z przestępstwa handlu ludźmi rozpoczęła się w środę w Radomiu. Dużą grupę wśród ofiar handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii stanowią Polacy, informuje zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce David Reed.
Jak podkreślił Reed, Radom to pierwszy przystanek w kampanii informacyjnej dot. handlu ludźmi. Jej organizatorem jest Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wraz z Fundacją La Strada, Armią Zbawienia oraz polskim MSWiA, policją i Strażą Graniczną. W Radomiu w akcję zaangażował się też Urząd Miejski.
"Jeśli mówimy o handlu ludźmi, czy o współczesnym niewolnictwie, mamy na myśli takie przestępstwa jak wykorzystywanie do pracy przymusowej, czy wykorzystywanie seksualne" - zaznaczył wiceambasador. Dodał, że w tym przypadku ofiarami są najczęściej ludzie, którzy wyjeżdżając do pracy za granicą, nie znają języka obcego oraz swoich praw.
"Oceniamy, że każdego roku w Wielkiej Brytanii ok. 10 tys. osób staje się ofiarami handlu ludźmi. Wśród nich dużą grupę stanowią polscy obywatele" - powiedział Reed. Dlatego - jak podkreślił - kampania na temat zagrożeń wynikających z przestępstwa handlu ludźmi prowadzona jest także w Polsce.
"Naszym priorytetem jest podnoszenie świadomości wśród Polaków, pomoc w zrozumieniu zagrożeń i wskazaniu, gdzie mogą zwrócić się o pomoc" - zaznaczył z-ca ambasadora Wielkiej Brytanii.
W czerwonym, piętrowym londyńskim autobusie radomianie mogli zasięgnąć informacji na temat zagadnień związanych z handlem ludźmi i współczesnym niewolnictwem.
Joanna Garnier z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada przestrzegała przed pochopnymi decyzjami o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych. "Chcemy przede wszystkich zwrócić uwagę na to, że w takich sytuacjach konieczna jest rozwaga; że nie każda oferta pracy jest korzystna, choć pozornie na taką wygląda; że nie każdy pracodawca, czy pośrednik jest uczciwy i nam życzliwy, i że są ludzie, którzy być może chcą nas wykorzystać" - wyliczała przedstawicielka La Strady.
Joanna Trela z Armii Zbawienia podkreślała, że dobrze jest wcześniej sprawdzić ofertę i wiarygodność pracodawcy. Każdy, kto ma jakieś wątpliwości może zgłosić się o pomoc do jednego z Punktów Weryfikacji Ofert Pracy (znajdują się one w Warszawie, Malborku, Rzeszowie i Starachowicach) lub zadzwonić pod numer telefonu 574 482 744.
W ramach kampanii informacyjnej dot. handlu ludźmi, w Radomiu odbyły się także spotkania z radomską młodzieżą i warsztaty dla pracowników m.in. urzędu pracy, pomocy społecznej.
Ilona Pecka, Marcin Musiał (PAP)