Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa - w pracach rządowych

9 stycznia 2017
Projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa - w pracach rządowych
PAP / Rafał Guz

Utworzenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który ma przejąć zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz część kompetencji Agencji Rynku Rolnego (ARR), zakładają projekty ustaw przygotowane przez resort rolnictwa. W efekcie ANR i ARR znikną, pozostanie ARiMR oraz KOWR.

Chodzi o projekty ustaw: o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz wprowadzającą te przepisy. Oba dokumenty są obecnie oceniane przez komisję prawniczą Rządowego Centrum Legislacji.

Likwidacja niektórych agencji rolnych była zapowiadana już w programie wyborczym PiS. Obecnie istnieją trzy agencje: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencja Rynku Rolnego (ARR) oraz Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR). W ocenie resortu rolnictwa struktura ta nie zapewnia efektywnej realizacji koncepcji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich.

Zakłada się, że zadania związane z płatnościami unijnymi realizowanymi przez ARR przejmie ARiMR. Pozostałe, głównie związane z promocją - przekazane zostaną do nowej instytucji - KOWR.

Z projektu wynika, że KOWR będzie nadzorowany przez ministra rolnictwa. Będzie działał na podstawie ustawy oraz statutu nadanego przez ministra rolnictwa w drodze rozporządzenia. Krajowym Ośrodkiem będzie kierował dyrektor generalny powoływany przez Radę Ministrów, na wniosek ministra rolnictwa.

Według projektu KOWR przejmie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych. Dotyczy to przede wszystkim gospodarowania państwową ziemią, a także realizacji zadań dotyczących kształtowania ustroju rolnego, w tym poprawy struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych. Ponadto do zadań nowej instytucji będzie należało wspieranie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, obsługa funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie handlu żywnością, realizacja unijnego programu owoce i mleko w szkole, monitorowanie rynku cukru, wydawanie pozwoleń na import i eksport żywności do i z krajów pozaunijnych.

Docelowo Krajowy Ośrodek przejmie też zadania związane z doradztwem rolniczym oraz programowaniem urbanistyczno-planistycznym dla wsparcia rozwoju obszarów wiejskich.

Autorzy projektu zaznaczają, że utworzenie nowej agencji wykonawczej będzie wiązało się z koniecznością dokonania szeregu zmian w innych ustawach i wprowadzenia licznych regulacji przejściowych. Dlatego postuluje się powołanie pełnomocnika w celu sprawnego przeprowadzenia niezbędnych zmian rzeczowych i osobowych.

Planowane jest zmniejszenie liczby zatrudnionych w obu agencjach - o 30 proc. W sumie w KOWR ma pracować ok. 1800 osób.

Zdaniem resortu rolnictwa utworzenie KOWR - z dwóch agencji ANR i ARR - ma w ciągu kilku lat ma zmniejszyć koszty funkcjonowania, poprawić dostępność do usług i informacji dla beneficjentów, zmniejszyć obciążenia administracyjne, przyspieszyć wykonywanie zadań.

Zakłada się, że w ciągu 11 lat oszczędności związane z utworzenie KOWR wyniosą 1 mld 264 mln zł. Natomiast wydatki związane z koniecznością wprowadzenia nowych systemów informatycznych - 169 mln zł.

(PAP)


POWIĄZANE

Około 20 proc. Polaków słyszało o kryptowalutach, a 6 proc. deklaruje ich posiad...

W 2024 roku Kazachstan zebrał 26,5 mln ton zbóż i roślin strączkowych, w tym 19,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę