aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezes Grupy Azoty: sektor chemii wymaga sprawnej legislacji, wzmocnienia konkurencyjności i innowacyjności

7 listopada 2017
Prezes Grupy Azoty: sektor chemii wymaga sprawnej legislacji, wzmocnienia konkurencyjności i innowacyjności

Rodzima branża chemiczna potrzebuje usprawnienia procesu legislacji, wzmacniania konkurencyjności, zwiększania innowacyjności oraz umacniania wizerunku, jako ważnego elementu rozwoju polskiej gospodarki - uważa Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Jako szef największego w kraju podmiotu chemicznego i zarazem przewodniczący rady Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPCh) uczestniczył on w poniedziałek w II Forum Kampanii „Polska Chemia”, które odbyło się w Płocku (Mazowieckie).

„Chemia posiada w sobie zbyt wielki potencjał, żeby pełnić wyłącznie rolę wspierającą lub uzupełniającą wobec innych dziedzin gospodarki. Dziś chemia jest nie tylko samodzielną, ale zdecydowanie jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu, bez której inne branże praktycznie nie byłyby w stanie funkcjonować” – podkreślił Wardacki.

Prezes Grupy Azoty przypomniał, że sektor chemiczny to obecnie prawie 17 proc. wartości produkcji sprzedanej w Polsce, a segment ten rozwija się szybciej niż średnia dla polskiego przemysłu. Zaznaczył, iż rodzima branża chemiczna odgrywa zarazem kluczową rolę w kształtowaniu poziomu nakładów inwestycyjnych w krajowym przemyśle ogółem.

„W tym sektorze nakłady na inwestycje w ostatnich latach wzrosły o ponad 12 proc.” – dodał Wardacki. Zauważył przy tym, iż wydatki w polskim przemyśle chemicznym przeznaczane są zarówno na inwestycje odtworzeniowe i modernizacyjne, czyli związane z utrzymaniem bieżącej działalności, jak również na przedsięwzięcia rozwojowe, w tym na rozbudowę istniejących mocy produkcyjnych, budowę nowoczesnych instalacji, tworzenie nowych produktów czy akwizycje podmiotów na rynku chemicznym.

„Chciałbym bardzo głośno i wyraźnie powiedzieć, iż Grupa Azoty wspólnie z innymi podmiotami branży chemicznej i petrochemicznej czuje się predystynowana i zobowiązana do stymulowania rozwoju narodowej gospodarki, właśnie poprzez polską chemię” – oświadczył Wardacki. Dodał, iż Grupa Azoty w ramach swej strategii realizuje program inwestycyjny, na który do 2020 r. zamierza przeznaczyć ok. 7 mld zł.

Wśród strategicznych przedsięwzięć Wardacki wymienił m.in. „Polimery Police”, podkreślając, iż wartość tego „największego obecnie projektu inwestycyjnego w Grupie Azoty i w polskim przemyśle chemicznym”, po podjętej niedawno decyzji o jego rozszerzeniu, to 1,27 mld euro netto. „Jest to przedsięwzięcie bardzo pożądane dla polskiego przemysłu patrząc na bilans naszego eksportu i importu, na strukturę i na potrzeby naszych firm” – dodał.

W październiku Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police informowała o zmianie zakresu zadania inwestycyjnego „Instalacja do produkcji propylenu metodą PDH z infrastrukturą” m.in. poprzez dodanie instalacji do produkcji polipropylenu. Nazwę projektu zmieniono na „Polimery Police”. Podano, iż rozpoczęcie budowy planowane jest na koniec 2019 r., a jej finalizacja na koniec 2022 r. Projekt, który ma być zrealizowany na terenie objętym Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, obejmuje budowę kompleksu produkcyjnego, portu z bazą zbiorników na surowce oraz infrastrukturę logistyczną.

Prezes Grupy Azoty zwrócił uwagę, że produkty przemysłu chemicznego, powiązane z niemal wszystkimi branżami, są niezbędne dla codziennego funkcjonowania i aby sobie to uświadomić wystarczy przywołać – jak podkreślił „wszechobecne tworzywa sztuczne, bez których trudno poradzić sobie z funkcjonowaniem współczesnego świata”. „Dlatego też można z całą stanowczością stwierdzić, iż przemysł chemiczny stał się fundamentem bezpieczeństwa strategicznego, zwłaszcza w kontekście gospodarczym, a także poprzez zabezpieczenie podstawowych potrzeb państwa i obywateli, takich jak żywność, energetyka czy produkty farmaceutyczne. Z tego często opinia publiczna nie do końca zdaje sobie sprawę” – oświadczył Wardacki.

Według niego, „służąc praktycznie wszystkim gałęziom przemysłu, chemia musi wykorzystywać drzemiący w niej potencjał”. „Przemysł chemiczny wymaga umacniania pozycji konkurencyjnej, szczególnie w zakresie rozwoju innowacyjności, która jest nieodłącznym elementem tej branży” – podkreślił Wardacki. Dodał, iż innowacyjność to jeden z priorytetów Grupy Azoty. Przypomniał, iż w tym roku w należących do tej grupy zakładach w Tarnowie rozpoczęto budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego, które ma powstać do końca 2018 r., a budżet tej inwestycji to 74 mln zł.

„We współczesnej chemii innowacje to zagadnienie kluczowe. To od innowacyjności zależy w głównej mierze przyszłość polskiej gospodarki, a przemysłu chemicznego w szczególności i nie można tego traktować jako mody” – ocenił Wardacki. Dodał, iż dla Grupy Azoty, innowacyjność - oprócz rozbudowy infrastruktury badawczo-rozwojowej, to także „współpraca z perspektywicznymi startupami, obejmująca zarówno możliwość umów handlowych, jak i zaangażowanie kapitałowe”.

Zdaniem szefa Grupy Azoty, „polska chemia, aby mogła funkcjonować i rozwijać się, wymaga dobrego prawa”. „Konieczne jest dostosowanie się przemysłu chemicznego do szybko zachodzących zmian i ograniczeń, choćby w zakresie ochrony środowiska” – dodał Wardacki. Według niego, czasochłonność wprowadzania zmian w sektorze chemii wymaga maksymalnego skrócenia procesów legislacyjnych.

„Umacnianie wizerunku, intensyfikacja działalności i procesów związanych z innowacyjnością, a także usprawnienie procesu legislacyjnego to główne potrzeby polskiej chemii konieczne do utrzymania jej pozycji w rozwoju polskiej gospodarki” – podsumował prezes Grupy Azoty i szef rady PIPCh.

W trakcie II Forum Kampanii „Polska Chemia” prezes PIPCh Tomasz Zieliński wręczył tytuł Ambasadora Polskiej Chemii 2017 spółce PCC Rokita. Jej szef, Wiesław Klimkowski, odbierając tytuł, podkreślił m.in.: „Chemia jest wokół nas, w każdej dziedzinie naszego życia. A to, w jakim punkcie rozwoju jest chemia, pokazuje jak rozwija się gospodarka - im gospodarka jest mocniejsza, tym chemia jest w niej bardziej istotna”.

Kampania „Polska Chemia” to autorski projekt PIPCh, którego celem jest promocja rodzimego sektora przemysłu chemicznego.

 

Michał Budkiewicz, Bożena Dymkowska (PAP)


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę