Z kraju i ze świata – mgr T. Smoleński, Barbara Matoga
Pomidory pod osłonami. Załamywanie gron owocowych – dr M. Wysocka-Owczarek
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym zapewniającym właściwe wykształcenie owoców jest wzmacnianie załamującej się szypuły gron nieprawidłowo wykształconych. Zaburzenie to występuje często po zawiązaniu owoców, szczególnie w okresie wczesnowiosennym i letnim, a jego konsekwencją jest powolne dorastanie owoców, które często nie osiągają wielkości typowej dla odmiany.
Uprawy pod osłonami. Kontrolowanie temperatury i przelewu pożywki – Aleksandra Jóźwicka
„Grono” – cztery lata wspólnego działania – wywiad Henryka Czerwińskiego z prezesem Spółdzielni Jerzym Kaliszewskim oraz Haliną Fulara – wiceprezes
Program Poprawy Jakości Warzyw w uprawie papryki pod osłonami (art. sponsorowany) – dr inż. B. Kawka
Biostymulatory w doświadczeniach SGGW – Aleksandra Jóźwicka
Ogórki – ważny wybór odmiany do przetwórstwa – prof. dr hab. K. Elkner
Według Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej, obecnie w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Warzywnych znajduje się około 50 grubobrodawkowych i około 10 drobnobrodawkowych odmian ogórka konserwowego. Spośród nich w artykule są omówione tylko nieliczne odmiany przydatne do przetwórstwa, polecane przez Pracownię Przetwórstwa i Oceny Jakości Instytutu Warzywnictwa.
Nawożenie kapusty późnej azotem – dr hab. K. Adamczewska-Sowińska, prof. dr hab. E. Kołota
Kapusta głowiasta biała uprawiana na zbiór jesienny ma długi okres wzrostu oraz duże wymagania pokarmowe i nawozowe. Zaspokojenie zapotrzebowania na składniki pokarmowe przez cały okres wegetacji w dużym stopniu zależy od ich dostępności w podłożu, co wiąże się z rodzajem gleby i jej uwilgotnieniem.
Kukurydza cukrowa – przedsiewne rozważania – mgr J. Skocz
Profesjonalna i opłacalna uprawa kukurydzy cukrowej wymaga od producenta wiedzy na temat potrzeb tej rośliny, jak również znajomości zagrożeń, jakie mogą wystąpić w okresie wegetacji. Problemy i dylematy wymagające podjęcia właściwych decyzji rozpoczynają się wraz z siewem nasion. Jest to bardzo ważny etap cyklu produkcyjnego, a zaniedbania mogą mieć konsekwencje dla całej uprawy.
Criptic 400 EC – herbicyd do niszczenia chwastów po wschodach cebuli (art. sponsorowany) – prof. dr hab. A. Dobrzański
Szkodniki w uprawie warzyw – maj – dr M. Rogowska
Nowe możliwości ochrony roślin (art. sponsorowany)
Prognozowanie późnego przerzedzania – prof. dr hab. A. Basak
Przerzedzanie jest jednym z najbardziej złożonych i trudnych do wykonania zabiegów w sadzie. Pomimo dużego postępu w badaniach oraz coraz lepszych preparatów przerzedzających i bardziej dokładnego ich stosowania, skutki tego zabiegu w dużym stopniu modyfikowane są przez warunki pogodowe. Szczególnie niekorzystne jest duże zagrożenie przymrozkowe w okresie kwitnienia drzew, dlatego podajemy informacje dotyczące przerzedzania późnego, po kwitnieniu, kiedy będzie znana sytuacja w sadach.
Wspomnienie pośmiertne – Maciej Cegłowski (1913–2008) – prof. dr hab. A. Mika
Folpan 80 WG w ochronie truskawek przez szarą pleśnią (art. sponsorowany) – dr B. Meszka
Owocówka jabłkóweczka – wzrasta zagrożenie – dr Z. Płuciennik
Od 2002 r. owocówka jabłkóweczka występuje w bardzo dużym nasileniu. Nadal jednak poziom zagrożenia w poszczególnych sadach jest zróżnicowany. Wiąże się to najczęściej z programem zwalczania innych szkodników.
Rozsiewacze tarczowe do wysiewu stałych nawozów mineralnych – doc. dr hab. P. Wójcik, dr P. Wawrzyńczak
Pożądany wzrost i rozwój roślin zależy nie tylko od właściwego określenia ich potrzeb nawozowych, ale także od prawidłowej techniki wysiewu nawozu.
Seminarium sadownicze w Limanowej – Henryk Czerwiński
Rośliny dwuletnie. Stokrotka pospolita – mgr M. Placek
Firmy hodowlane proponują wiele grup odmian stokrotki pospolitej, charakteryzujących się obfitym, długotrwałym kwitnieniem, dużymi kwiatami oraz coraz krótszym okresem produkcji, bez konieczności wernalizacji.
Kwas giberelinowy a trwałość ciętych kwiatów eustomy wielkokwiatowej – dr B. Janowska, dr A. Schroeter-Zakrzewska
Wzrastające wymagania odbiorców wymuszają na producentach podnoszenie jakości swoich produktów, co w przypadku kwiatów ciętych dotyczy przede wszystkim ich pozbiorczej trwałości.
Ochrona eustomy przed chorobami – prof. dr hab. L.B. Orlikowski, mgr M. Ptaszek
Ozdobne trawy – Danuta Pyza-Grzybowska
Ozdobne trawy – to atrakcyjne rośliny zarówno dla florystów, właścicieli ogrodów, jak i architektów krajobrazu. Producenci i handlowcy – poprzez włączenie tej modnej grupy roślin ozdobnych do asortymentu swoich produktów – mają szansę na zwiększenie zysków.
Producenci pytają – prawnik odpowiada – Jakub Depa
Pracownik sezonowy – Danuta Pyza-Grzybowska
Wobec masowego odpływu polskich pracowników do pracy w krajach UE, coraz chętniej zatrudniani są obywatele z krajów graniczących z Polską – tj. z Ukrainy, Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Sprzyjają temu uproszczone procedury zatrudniania pracowników z tych krajów.