Sezon 2007/2008: straty w sadach i na plantacjach, wyższe ceny – mgr J. Świetlik
Azot w intensywnej uprawie pomidorów pod osłonami – dr M. Wysocka-Owczarek
Wzrost i plonowanie pomidorów uzależnione są od odżywienia roślin azotem, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu fotosyntezy. Precyzyjnego nawożenia tym składnikiem pokarmowym wymagają przede wszystkim rośliny uprawiane w małej ilości podłoża organicznego oraz w podłożach mineralnych.
Ogórki pod osłonami – prowadzenie roślin – dr M. Repelewicz-Szybkowska
Jak prawidłowo prowadzić i pielęgnować rośliny ogórka to często powtarzające się pytanie. Niestety nie ma na nie łatwej odpowiedzi. Na wybór sposobu uprawy wpływa wiele czynników, z których najważniejsze to: odmiana, termin uprawy i zagęszczenie roslin.
Oberżyna pod folią i włókniną – dr hab. P. Siwek
Oberżyna może być z powodzeniem uprawiana w tunelach typu igołomskiego. W lata ciepłe dobre wyniki uzyskuje się także w uprawie polowej, przy okrywaniu roślin włókniną.
Ziemniaki spod folii i włókniny (cz. I) – prof. dr hab. W. Wadas, mgr A. Kurowska
Przyspieszenie zbioru i zwiększenie plonu młodych ziemniaków można uzyskać stosując osłony z folii polietylenowej perforowanej lub włókniny polipropylenowej bezpośrednio na obsadzone pole.
Nawożenie w integrowanej uprawie warzyw polowych – mgr A. Kozłowska
Integrowana produkcja polecana jest dla wszystkich producentów warzyw polowych, którzy chcą prowadzić uprawę roślin metodami proekologicznymi. Atutem tej metody jest ułatwienie zbytu towaru nie tylko na terenie naszego kraju, ale również na rynkach UE.
Previcur Energy 840 SL doskonały środek w ochronie warzyw przed chorobami (art. sponsorowany) – prof. dr hab. J. Robak
Opłacalny sad gruszowy. Jak ciąć i formować korony – prof. dr hab. A. Mika
Sadownicy z Belgii i Holandii twierdzą, że uprawa grusz jest bardziej opłacalna niż jabłoni. W tych krajach zmniejsza się liczba sadów jabłoniowych, a przybywa sadów gruszowych.
Przed wiosennym sezonem sadzenia drzewek – mgr P. Bielicki
Dokonując zakupu materiału szkółkarskiego, bez względu na termin, powinniśmy kierować się kilkoma bardzo ważnymi zasadami. Decydując się na wiosenne zakupy drzewek owocowych należy pamiętać, że mądrze podjęta decyzja będzie skutkować korzystnie przez długie lata rodzajem i jakością zbieranych w sadach plonów.
Nawożenie drzew owocowych borem – doc. dr hab. P. Wójcik
Jednym z niezbędnych składników mineralnych wpływających na wzrost i rozwój roślin jest bor. Jego niedobór występuje najczęściej na glebach lekkich, słabo próchnicznych i kwaśnych.
Zmiany w „Programie Ochrony Roślin Sadowniczych na rok 2008” – prof. dr hab. R.W. Olszak
Z programu ochrony wycofane zostały substancje negatywnie ocenione pod względem bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska lub te, którymi ze względów ekonomicznych nie są zainteresowani ich producenci.
Z międzynarodowej konferencji sadowniczej w Lublinie – D. Pyza-Grzybowska
Spotkanie sadownicze w Ossie. Bogata oferta Agrosimexu – J. Kowalska
Uprawa zatrwianów wieloletnich pod osłonami – prof. dr hab. J. Nowak
Zatrwiany bylinowe są popularnym dodatkiem do bukietów. W uprawie pod osłonami kwitną stale lub powtarzają kwitnienie (zależnie od odmiany), osiągają także wysokie plony.
Żółtaczka – choroba fitoplazmatyczna zatrwianów – prof. dr hab. M. Kamińska
Choroba jest bardzo groźna na plantacjach roślin pod osłonami i w gruncie, w uprawach kwiatów na suche bukiety oraz na plantacjach nasiennych.
Choroby zatrwianów uprawianych pod osłonami – prof. dr hab. C. Skrzypczak
Podłoża do uprawy storczyków (cz. I) – dr B. Marcinek
Obecnie dzięki pracy hodowców i ogrodników wyselekcjonowano kilkanaście gatunków storczyków, których uprawa nie przysparza większych problemów. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu uprawy tych roślin jest prawidłowo dobrane podłoże.
Z konferencji różanej SPKR – D. Pyza-Grzybowska
Producenci pytają – prawnik odpowiada. Zniesienie współwłasności nie jest opodatkowane – J. Depa