Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pracowniku, ty też powinieneś przeprowadzić ze swoim przyszłym pracodawcą rozmowę kwalifikacyjną

20 marca 2017
Pracowniku, ty też powinieneś przeprowadzić ze swoim przyszłym pracodawcą rozmowę kwalifikacyjną

Rynek kandydata powoduje, że coraz bardziej to pracodawcy muszą zabiegać o pracowników niż pracownicy o pracę. Dlatego też nie warto podejmować pracy pierwszej z brzegu. Przed podpisaniem umowy z przyszłym szefem należy starannie ocenić zarówno jego samego, jak i firmę. Jak to zrobić?

„Wybór pracodawcy jest bardzo ważnym wyborem w życiu każdego człowieka. To, z kim się zwiążemy, może rzutować na to, kim będziemy za pięć, dziesięć lat” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Marika Stasinowska z firmy HRK.

Jak stwierdzić, czy do danej firmy opłaca się dołączyć? Przede wszystkim trzeba ocenić jej atrakcyjność, a więc sprawdzić, czy między innymi zapewnia rozwój zawodowy, daje duże szanse na awans, gwarantuje stabilność zatrudnienia, ma wysoką kulturę organizacyjną, a także czy oferuje wartościowe świadczenia dodatkowe. Oprócz tego dowiedzmy się, jakie są plany rozwojowe danej organizacji.

Jeszcze przed pójściem na spotkanie z potencjalnym pracodawcą dobrze jest poszukać o nim informacji w internecie. Tym, co na pewno ma prawo nas zaniepokoić, jest duża rotacja pracowników w przedsiębiorstwie. Często świadczy ona o tym, że w firmie dzieje się coś złego. Sygnałem ostrzegawczym są również wpisy mówiące, że pracodawca popełnia różne błędy, które demotywują zatrudnionych. Na przykład niewystarczająco zapoznaje nową osobę z jej obowiązkami i funkcjonowaniem firmy albo zleca pracownikowi bez pytania o jego zgodę zadania niewynikające z umowy. Miejmy przy tym na uwadze, że nie wszystkie informacje o danej firmie, które znajdziemy w sieci, muszą być oczywiście prawdziwe.

Bardzo duże znaczenie dla pracownika ma też to, jak potencjalny szef wypadnie na rozmowie kwalifikacyjnej. Powinniśmy starać się na niej nie tylko zaprezentować siebie z jak najlepszej strony, lecz także dowiedzieć się jak najwięcej o pracodawcy. Nie bójmy się zadawać pytań, również tych trudnych. Jeśli nie aplikujemy na nowo utworzone stanowisko, warto dowiedzieć się przykładowo, dlaczego nasz poprzednik już tu nie pracuje. Pamiętajmy: rozmowa kwalifikacyjna służy zarówno ocenie pracownika przez pracodawcę, jak i na odwrót.

infowire.pl


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę