W połowie stycznia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła wzory wniosków o pożyczki dla zadłużonych gospodarstw, a 8 lutego udostępniła współpracującym bankom limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do kredytów na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej na 2021 rok.
Warunkiem skorzystania z kredytu (z linii KR) lub z pożyczki (symbol NP3) dla zadłużonych gospodarstw rolnych, jest przygotowanie planu restrukturyzacji. Zanim producent rolny złoży dokumenty (w przypadku kredytu – w bankach współpracujących z ARiMR lub w przypadku pożyczki – w samej Agencji), plan restrukturyzacji musi uzyskać akceptację Dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Aby uzyskać informacje dotyczące zasad przygotowania planu restrukturyzacji zadłużonego gospodarstwa, rolnik może zwrócić się do doradcy z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który udzieli porady w zakresie stworzenia planu i pomoże go ocenić.
Pomocą zostaną objęte długi powstałe w związku z prowadzeniem działalności rolniczej, takie jak kapitał, odsetki i inne opłaty związane z obsługą zadłużenia. Zadłużenie części gospodarstw rolnych wynikające z powtarzających się szkód powstałych wskutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, czy kryzysów na rynkach rolnych, uniemożliwia wielu rolnikom dalsze prowadzenie produkcji rolnej.
O pomoc może ubiegać się podmiot prowadzący gospodarstwo rolne, który:
Kredytów na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej (z linii KR) udzielają – Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Bank S.A., a także zrzeszone i współpracujące z nimi Banki Spółdzielcze.
Informacje na temat kredytów i pożyczek można uzyskać w Dziale Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym DODR oraz w Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego.
dodr.pl