W Warszawie odbyła się pierwsza edycja Blue Deal Congress, podczas którego najważniejsi polscy i unijni decydenci dyskutowali o kluczowych tematach związanych z Europejskim Niebieskim Ładem.
Pomimo ostatnich dramatycznych wydarzeń związanych z powodzią, sytuacja naszych wód jest w opłakanym stanie.„Polskie zasoby wodne są porównywalne z Egiptem: gorzej w całej Wspólnocie jest tylko w Czechach i na Malcie” – alarmuje Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
W opinii eksperta, sytuację może poprawić rozsądne wykorzystanie olbrzymich środków w kwocie 400 mld euro, jakie UE przeznaczy na walkę z deficytem tego cennego zasobu na kontynencie, ale również głębokie zmiany systemowe, obejmujące m.in. realizację inwestycji infrastrukturalnych i urealnienie cen wody.
Blue Deal Congress: miliardom euro z UE na poprawę dostępu do wody muszą towarzyszyć reformy w krajach członkowskich
„To już najwyższy czas, aby przejść od słów do czynów. Władze UE zrozumiały, że należy zrobić wszystko, aby uchronić Wspólnotę przed katastrofą związaną z deficytem wody niezbędnej do funkcjonowania tak społeczeństw, jak i gospodarek. Dlatego bardzo cieszę się z powołania specjalnego Komisarza ds. Wodnych w KE, a także podjęcia przez instytucje unijne kompleksowych, strategicznych działań w obszarze zarządzania tym surowcem. Podobną mobilizacją muszą wykazać się też kraje członkowskie i poszczególne regiony Unii” - przekonuje Pietro Francesco de Lotto, przewodniczący Komisji Konsultacyjnej ds. Przemian w Przemyśle w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym.