Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym filmem informacyjnym na temat bezpiecznej żywności - pod kątem badania zawartości pestycydów i innych zanieczyszczeń, przygotowanym na zlecenie Polskiego Centrum Akredytacji (PCA).
Nagranie dostępne jest pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=2nrVDcSSEHI
Polska jest europejskim liderem w produkcji owoców miękkich i niektórych warzyw. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi z Polski. Nad jakością owoców czuwają liczne instytucje, w tym akredytowane przez PCA laboratoria badawcze wykonujące badania pozostałości środków ochrony roślin. „Duży nacisk kładziemy na badania jabłek w laboratoriach, zarówno przed dostarczeniem ich na półki sklepowe, jak i na eksport. Aby mieć pewność, że to co wyjedzie z gospodarstwa jest zdrowe i bez pozostałości.” – mówi Waldemar Żółcik, Prezes Zarządu Unii Owocowej.„Główny trzon naszego laboratorium stanowią pestycydy, ale nie tylko bo badamy również metale, jak i szereg związków, które mogą stanowić zanieczyszczenie.” – dodaje Ewa Witkowska z laboratorium UO-Technologia.
„Wyniki uzyskiwane w akredytowanych laboratoriach są uznawane na całym świecie na podstawie szeregu międzynarodowych porozumień. Oznacza to, że polski producent może sprzedawać swoje towary na terenie całej Unii oraz poza Wspólnotą bez potrzeby wykonywania dodatkowych badań na rynkach przeznaczenia.” – wyjaśnia Joanna Rutkowska z Polskiego Centrum Akredytacji.
Polskie Centrum Akredytacji udziela akredytacji również w zakresie elastycznym. Pozwala ona przystosować się do szybko zmieniającego się rynku pestycydów. „Dzięki akredytacji w zakresie elastycznym konsumenci i producenci mogą być pewni, że nie zostaną zaskoczeni brakiem wykrycia jakiegoś nowego pestycydu, który może pojawić się w produkowanej żywności”. – podsumowuje J. Rutkowska.
Jest to już kolejny materiał filmowy Polskiego Centrum Akredytacji przygotowany w celu promocji roli i znaczenia akredytacji, jako narzędzia służącego podnoszeniu bezpieczeństwa publicznego. Dotychczas zrealizowane zostały relacje newsowe, m.in. na temat badań wody na pływalniach, smogu, certyfikacji żywności ekologicznej, bezpieczeństwa zabawek, homologacji pojazdów oraz budownictwa i infrastruktury, w których główną rolę odgrywały jednostki oceniające zgodność akredytowane przez PCA.
Na stronie PCA pod adresem: http://www.pca.gov.pl/press-room/spoty-video-foto/, a także na kanale YouTube (Polskie Centrum Akredytacji – PCA) zamieszczone zostały wszystkie zrealizowane dotychczas nagrania.
***
INFORMACJE O PCA
Polskie Centrum Akredytacji (PCA) jest krajową jednostką akredytującą, upoważnioną do akredytacji jednostek oceniających zgodność oraz sprawowania nadzoru nad akredytowanymi podmiotami w zakresie przestrzegania przez nie warunków akredytacji (na podstawie ustawy z dnia 13.04.2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2017 r. poz. 1398 ze zm.). PCA posiada status państwowej osoby prawnej i jest nadzorowane przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
PCA jest jedyną uznaną krajową jednostką akredytującą, która została upoważniona do realizacji działalności akredytacyjnej w kraju i reprezentowania Polski w organizacjach regionalnych i międzynarodowych w tej dziedzinie (zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiającym wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszącym się do warunków wprowadzania produktów do obrotu i uchylającym rozporządzenie (EWG) nr 339/93).
PCA prowadzi procesy akredytacji i sprawuje nadzór nad: laboratoriami badawczymi, laboratoriami wzorcującymi, laboratoriami medycznymi, organizatorami badań biegłości, jednostkami inspekcyjnymi, jednostkami certyfikującymi wyroby (w tym działającymi w specyficznych obszarach, takich jak: rolnictwo ekologiczne, ochrona przeciwpożarowa, BRC, produkty tradycyjne i regionalne, weryfikacja świadectw pochodzenia z kogeneracji), jednostkami certyfikującymi systemy zarządzania, jednostkami certyfikującymi osoby (w tym działającymi w specyficznym obszarze, takim jak rzeczoznawcy samochodowi), weryfikatorami EMAS, weryfikatorami rocznych raportów emisji gazów cieplarnianych. Więcej informacji na stronie www.pca.gov.pl
mat. pras. Polskiego Centrum Akredytacji