Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polskie biotechnologie wchodzą na rynek Arabii Saudyjskiej i Maroka

22 czerwca 2018
Polskie biotechnologie wchodzą na rynek Arabii Saudyjskiej i Maroka

Firma Bio-Gen zajmująca się badaniami i wdrażaniem biotechnologii z zakresu szeroko rozumianego rolnictwa wchodzi na rynki Arabii Saudyjskiej i Maroka. - Podpisaliśmy umowy dotyczące sprzedaży swoich produktów i wspólnych badań na terenie tych państw - poinformowała spółka.

Jak informuje spółka Bio-Gen, umowę o współpracy jej władze podpisały z przedstawicielem Agriculture Solutions House ASH (Arabia Saudyjska) oraz z marokańskim Mikou Event. W jej ramach firmy te stają się oficjalnymi dystrybutorami produktów polskiej firmy w swoich krajach oraz partnerami w międzynarodowych badaniach, których celem będzie opracowywanie nowych technologii i produktów dostosowanych do specyfiki lokalnych rynków.

Polska firma jest autorem i producentem preparatów opartych na pożytecznych bakteriach i grzybach, używanych w uprawie roślin i hodowli, które w naturalny sposób mogą wpływać na dobrostan roślin i zwierząt, poprzez wzmacnianie naturalnych mechanizmów obrony przed szkodnikami i chorobotwórczymi patogenami.

Według Abdullaha Almulhima z ASH, skorzystanie z doświadczeń polskich naukowców może pomóc arabskim rolnikom w produkcji zdrowej żywności dzięki zastępowaniu niektórych produktów chemicznych naturalnymi preparatami.

"Rynek arabski potrzebuje takich produktów. Także odbiorcy naszych owoców i warzyw zwracają uwagę na jakość i sposób ich uprawy. Wykorzystując preparaty bazujące na biotechnologii mamy szansę na uzyskanie statusu lidera w produkcji ekożywności" -uważa Almulhim.

Według prezesa Bio-Gen, Artura Kleiny, wbrew panującym w Polsce stereotypom, takie państwa jak Maroko czy Arabia Saudyjska bardzo poważnie podchodzą do produkcji własnej żywności i to spełniającej wysokie wymagania jakościowe. Jako przykład podaje Katar, którego placówki naukowe i gospodarstwa doświadczalne podjęły współpracę z jego firmą w dziedzinie opracowania naturalnych metod uzyskiwania kiszonki z liści palmowych w celu zwiększenia samowystarczalności miejscowego rolnictwa od importu pasz.

W rozmowie z PAP Kleina zwrócił uwagę, że partnerzy z państw Bliskiego Wschodu są bardzo wymagający, gdyż o kontrakty z nimi zabiegają firmy z całego świata. Jego zdaniem w nawiązaniu kontaktów z ASH pomógł fakt, że jest on częścią holdingu, który obecnie zajmuje pierwsze miejsce w imporcie polskich produktów do Arabii Saudyjskiej - zarówno w branży agro, jak i spożywczej i transportowej.

"Coraz częściej rolnicy, sadownicy i hodowcy zwierząt szukają alternatywy dla preparatów chemicznych. Staramy się dostarczać takie produkty, które w uprawie roślin czy hodowli zwierząt mogą dać efekty podobne do chemii, ale bez jej negatywnych skutków ubocznych. Fakt, że mamy klientów w bogatych państwach Unii Europejskiej, Chinach, Brazylii, a do tego grona przyłączają się kolejne rynki świadczy o tym, że jako Polacy potrafiliśmy stworzyć dobry produkt spełniający oczekiwania klientów niezależnie od szerokości geograficznej, na której mieszkają" - powiedział Kleina.

Mająca siedzibę w Namysłowie firma Bio-Gen działa od trzydziestu lat. Jej działalność biznesowa opiera się na badaniach nad praktycznym wykorzystaniem naturalnych mechanizmów obrony roślin i zwierząt przez wykorzystanie odpowiednio dobranych i wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych mikroorganizmów. Dodatkowo zakład przygotowuje preparaty do utrzymania czystości wody w stawach i obiektach hodowlanych oraz prowadzi hodowlę pijawek lekarskich. Według jej deklaracji, obecnie jest liderem na rynku agrobiotechnologicznym w Polsce.

 

Marek Szczepanik (PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę