europejskie forum rolników 2025

Podkarpackie/ Zimowe i wiosenne ataki mrozu spowodowały szkody w winnicach

2 czerwca 2017
Podkarpackie/ Zimowe i wiosenne ataki mrozu spowodowały szkody w winnicach

Ataki mrozu na przełomie stycznia i lutego oraz w maju spowodują znaczne straty w winnicach na Podkarpaciu. W niektórych gospodarstwach winiarskich zbiory mogą być nawet o 30 proc. mniejsze – powiedziała w czwartek PAP prezes fundacji Galicja Vitis Ewa Wawro.

Przypomniała, że "pierwsze szkody mrozowe" w podkarpackich winnicach pojawiły się pod koniec stycznia i na początku lutego. "Temperatury powietrza spadły wtedy do minus 30 stopni i taka sytuacja trwała przez kilka dni. W wielu winnicach mróz zniszczył ok. 20 proc. krzewów" – wyjaśniła Wawro.

Po raz kolejny mróz zaatakował w maju. "Wówczas szczególnie ucierpiały plantacje położone w tzw. zastoiskach mrozowych, gdzie niskie temperatury zniszczyły młodziutkie, zielone pąki. Szacunkowo straty wyniosły tam od 10 do 30 proc. winorośli" - mówiła prezes fundacji.

Według Wawro, "choć już wiadomo, że zbiory będą mniejsze, to nie należy z tego powodu popadać w nadmierny pesymizm". "Wina będzie mniej, ale jego jakość w tym roku powinna być znacznie lepsza. Mniej owoców lepiej dojrzewa na krzewach, są dorodniejsze. Każdego roku winiarze, chcąc osiągnąć dobrą jakość wina, sami robią selekcje młodych pędów winorośli. W tym sezonie mróz dokonał selekcji naturalnej" – zauważyła Wawro.

W ubiegłym roku na Podkarpaciu winiarze zebrali od siedmiu do 12 ton z hektara. Ich zdaniem, był to – podobnie jak w 2015 r.- urodzajny rok.

W regionie jest blisko 150 winnic, które zajmują łącznie 150 ha. "W tej statystyce ujęte są także małe winnice przydomowe, które trafniej byłoby nazwać ogrodem winoroślowym niż winnicą" - zauważyła prezes.

Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje 20-30 arów. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in. seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch i leon millot na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O jej rozpowszechnieniu w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne: Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Najwięcej winnic jest w okolicach Jasła i Krosna.

(PAP)


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę