europejskie forum rolników 2025

Podkarpackie/ Niedźwiedzie zapadły w zimowy sen

23 lutego 2018
Podkarpackie/ Niedźwiedzie zapadły w zimowy sen

Żyjące na Podkarpaciu, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim niedźwiedzie zapadły w sen zimowy - powiedział w czwartek PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Dodał, że leśnicy od kilku dni nie zaobserwowali świeżych śladów niedźwiedzi.

Rzecznik podkreślił, że nadszedł też trudniejszy czas dla jeleni i saren, które gromadzą się w większe stada w cieplejszych dolinach. „W związku z tym, że w wyższych partiach gór jest bardzo dużo śniegu i zwierzętom coraz trudniej o pokarm, na większą skalę rozpoczęliśmy dokarmianie jeleniowatych, by w dobrej kondycji dotrwały do wiosny” – powiedział Marszałek.

Wyjaśnił, że dokarmianie ma też ważny cel „ochrony upraw przed zgryzaniem”. „Dlatego celowo ścinane są drzewa dające tzw. żer pędowy, jak np. osiki czy wierzby” – zaznaczył rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Niedźwiedzie najtrudniejszy czas przetrwają w gawrach, które zakładają w niszach powalonych przez wichury starych i dużych drzew. Tam na przełomie stycznia i lutego niedźwiedzice rodzą swe potomstwo. Nowonarodzone niedźwiadki są mniejsze niż ludzkie noworodki. Ważą ok. dwóch kilogramów i aż do wiosny będą przebywać w gawrach i żywić się tylko mlekiem matki.

Na Podkarpaciu od początku lat 70. ubiegłego wieku ponad sześciokrotnie wzrosła liczba niedźwiedzi. 40 lat temu było ich niespełna 20 i występowały jedynie w Bieszczadach. Ćwierć wieku później było ich już 50, a w pierwszych latach tego stulecia - 100.

Obecnie w południowo-wschodniej Polsce, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim, bytuje blisko 200 tych drapieżników; 90 proc. polskiej populacji.

Wśród podkarpackich niedźwiedzi nie występuje zjawisko synantropizacji, czyli zaniku instynktownego strachu i skłonności do przebywania w pobliżu ludzi, głównie w celu łatwego zdobycia pożywienia. Takie przypadki zdarzają się np. u niektórych niedźwiedzi tatrzańskich.

Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat. Zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

 

Wojciech Huk, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę