aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Pionierska elektrownia fotowoltaiczna EDP

19 lipca 2022
Pionierska elektrownia fotowoltaiczna EDP

W Portugalii gotowa jest do produkcji energii, pionierska pływająca elektrownia fotowoltaiczna EDP

Inwestycja znajduje się w regionie Alqueva i stanowi największy pływający park fotowoltaiczny na akwenie śródlądowym w Europie, oraz drugi tego typu obiekt w Portugalii (po projekcie pilotażowym EDP w Alto Rabagão)

Energia elektryczna wytwarzana w elektrowni liczącej blisko 12 000 paneli fotowoltaicznych wystarczy do zaspokojenia potrzeb ponad 30% mieszkańców regionu na południu Portugalii

EDP planuje zbudować w regionie Alqueva także elektrownię hybrydową OZE o mocy zainstalowanej nawet 154 MW


Siedem miesięcy po rozpoczęciu prac budowlanych pływająca elektrownia EDP na południu Portugalii, w regionie Alqueva, jest gotowa do rozpoczęcia produkcji energii. Uruchomienie elektrowni, która jest uważana za największy tego rodzaju obiekt na sztucznym zalewie z tamą w Europie, stanowi ważny krok w rozwoju energetyki odnawialnej i umacnia wkład EDP w rozwój innowacji i w transformację energetyczną.

 Uroczysta inauguracja parku fotowoltaicznego odbyła się w piątek 15 lipca. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz portugalskich: premier António Costa, minister środowiska i ds. działań na rzecz klimatu Duarte Cordeiro, oraz sekretarz stanu ds. energii i ochrony środowiska João Galamba. Wśród uczestników był również Roberto Bocca, członek wykonawczy i dyrektor ds. energii Światowego Forum Gospodarczego. Wszystkich gości oficjalnie powitał Miguel Stilwell d'Andrade, prezes EDP.


Na elektrownię składa się 12 000 paneli fotowoltaicznych, które łącznie zajmują powierzchnię 4 ha – odpowiednik 0,016% łącznego obszaru zbiornika Alqueva. Przy mocy zainstalowanej 5 MW jest ona w stanie wygenerować 7,5 GWh energii elektrycznie rocznie, co wystarczy do zaspokojenia potrzeb 30% lokalnych gospodarstw domowych w regionie na południu Portugalii (Portel and Moura).

Inwestycja kosztowała sześć milionów euro i wyróżnia się zastosowaniem pływających paneli fotowoltaicznych oraz hybrydowym rozwiązaniem, które umożliwiło połączenie elektrowni słonecznej z elektrownią wodną na tamie Alqueva. Dodatkowo w planach jest instalacja systemu akumulatorów o mocy nominalnej 1 MW i pojemności ok 2 MWh. Te wszystkie rozwiązania technologiczne zostaną doprowadzone do jednego punktu przyłączenia do sieci, co skutkuje optymalnym wykorzystaniem zasobów i oszczędnościami, a także pozwala ograniczyć wpływ inwestycji na środowisko.

Ponadto EDP planuje zrealizować hybrydową elektrownię OZE o mocy zainstalowanej do 154 MW, w której 70 MW mocy zainstalowanej przypadnie na pływającą elektrownię fotowoltaiczną (tę moc przyznano EDPR podczas niedawnej aukcji dla pływających elektrowni słonecznych), 14 MW na nadwyżki mocy zainstalowanej w elektrowni słonecznej, a 70 MW na hybrydową elektrownię wiatrową. Dzięki temu projektowi ilość energii elektrycznej wytwarzanej na tym zalewie wzrośnie do 300 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu 92 000 gospodarstw domowych i pozwoli uniknąć emisji 133 000 ton CO2. Sama skala projektu i wprowadzenie hybrydowych rozwiązań pozwalają połączyć różne technologie i zapewnienić zbilansowane ceny energii, analogicznie do założeń przyjętych przy pierwszej pływającej elektrowni słonecznej w regionie Alqueva, która już znajduje się w fazie eksploatacji.

EDP jest światowych pionierem w branży pływających elektrowni słonecznych. Stanowią one ogromny krok naprzód w rozwoju energetyki odnawialnej i przyspieszają proces dekarbonizacji. Nasza strategia hybrydyzacji polega na łączeniu energii pozyskiwanej z wody, słońca i wiatru z rozwiązaniami umożliwiającymi jej przechowywanie i stanowi logiczny kierunek rozwoju w branży energetycznej. EDP zamierza dalej inwestować w tego typu projekty. Elektrownia na zbiorniku Alqueva stanowi przykład innowacyjnego i zrównoważonego rozwiązania, które wkrótce będziemy rozbudowywać dzięki wygranej w pierwszej aukcji dla pływających elektrowni słonecznych w Portugalii – zaznacza Miguel Stilwell d'Andrade, CEO EDP.

Zrównoważone rozwiązania dla przyszłości

Projekt Alqueva wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami – panele słoneczne opierają się na pływakach z recyklingowanego plastiku z kompozytami korkowymi. Technologia ta została po raz pierwszy zastosowana w w regionie Alqueva; stanowi ona owoc współpracy między Corticeira Amorim (przez Amorim Cork Composites), która opracowała bardziej zrównoważony skład pływaków produkowanych przez hiszpańską spółkę Isigenere. Wykorzystanie tej technologii umożliwiło ograniczenie ciężaru platformy o 15% i przyczyniło się do zmniejszenia poziomu emisji CO2 z inwestycji o ok. 30%.

Pływające elektrownie słoneczne stanowią kluczowe rozwiązanie dla optymalizacji wykorzystania zasobów i rozwoju energetyki odnawialnej, która z kolei pozwala ograniczyć zależność od innych źródeł energii i przyspiesza transformację energetyczną. Jest to pierwszy zakrojony na dużą projekt w regionie Alqueva, zrealizowany w następstwie udanej inwestycji pilotażowej w Alto Rabagão sprzed blisko siedmiu lat; wpisuje się ona w strategię inwestycyjną EDP, która stawia na innowacyjne rozwiązania OZE i zmierza do przejścia w 100% na ekologiczne źródła energii do 2030 r.


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę