Pierwszy z cyklu briefingów prasowych o Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa (POPŻ) w Polsce za nami. Odbył się on w Gorzowie Wielkopolskim 24 lipca 2017 r. w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Na spotkaniu podsumowano Podprogram 2016, który był realizowany w ramach POPŻ 2014 – 2020.
Na spotkaniu podsumowano Podprogram 2016, który był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020. Pomoc żywnościowa była dostępna w 2247 gminach w Polsce, czyli w 90 proc. gmin. Na realizację Podprogramu w 2016 r. przeznaczono 327 002 005 zł, z czego 297 274 550 zł na zakup żywności. Ponadto celem spotkania było podsumowanie POPŻ w Lubuskiem. Jak wynika z przedstawionych danych 77 gmin z pośród 82 w województwie lubuskim uczestniczyło w programie. Gmina Górzyca, Gozdnica, Żagań, Brody i Łęknica to jedyne gminy, które nie realizowały podprogramu w ubiegłym roku. Zagadnienie to spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów chcących uzyskać informację, co wpłynęło na brak zainteresowania włodarzy wymienionych gmin na polepszenie bytu mieszkańców, którzy są w potrzebie.
Agencja Rynku Rolnego jest instytucją odpowiedzialną za przygotowanie i przeprowadzanie przetargów na dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich. Sprawuje nadzór nad dostawami żywności przez wykonawców oraz nad dystrybucją żywności i działaniami na rzecz włączenia społecznego realizowanymi przez organizacje partnerskie. Z roku na rok obserwuje się systematyczny rozwój programu. Zwiększa się jego zakres, a asortyment produktów jest rozszerzany i wzbogacany, następuje też wzrost jakości produktów.
W briefingu prasowym wzięli udział: Władysław Dajczak - Wojewoda Lubuski, ks. Stanisław Podfigórny - Dyrektor Caritasu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Karol Zieleński - Dyrektor OT ARR Gorzów Wielkopolski oraz Edyta Zalewska - Zastępca Dyrektora Biura Wspierania Konsumpcji.
ARR