Wtorek (13.10) zapowiada się w Warszawie naprawdę gorąco. Wszystko za sprawą rosnącego niezadowolenia rolników związanego z szybkim procedowaniem ustawy znanej jako "Piątka dla zwierząt". Już dzisiaj odbędzie się na Pl. Zawiszy w Warszawie od godz. 10. protest rolników. Wśród organizatorów i uczestników nie zabraknie m.in. przedstawicieli: PSL, Agrounii, Izb Rolniczych oraz licznych reprezentantów branżowych związków rolnych.
Ustępstwa zapowiedziane na wspólnej konferencji prasowej nowego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy i premiera Morawieckiego raczej nie wywołały entuzjazmu u liderów organizacji rolniczych:
- Premier z ministrem rolnictwa na szybko zwołują konferencje prasową bo jednak przekonali się, że rolnicy nie odpuszczą. Oczywiście będą nas mamić kolejnymi obietnicami, będą nam mydlić oczy odszkodowaniami, a my chcemy tylko pracować! Nie wierzcie im, ci ludzie już pokazali swoją prawdziwą twarz - powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak.
Tymczasem pomocna dłoń (w sensie prawnym) została wyciągnięta w stronę rolników od Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który stwierdził, że: - „Trzeba dać przedsiębiorcom czas na przebranżowienie. A ustawę trzeba było notyfikować przed jej przyjęciem przez Sejm”.
Najistotniejsze zmiany ustawy to wprowadzenie zakazów:
Zakazy te dotyczą przedmiotu działalności gospodarczej i zawodowej, będącej często głównym źródłem dochodu dla osób ją prowadzących. Poniosły one często znaczne inwestycje na potrzebną infrastrukturę, mają zobowiązania kredytowe i wypracowane relacje handlowe.
Dlatego, aby wprowadzane przepisy były efektywne, konieczne jest zapewnienie podmiotom dotkniętym zakazami odpowiedniego czasu na przebranżowienie, dostosowanie infrastruktury do nowych zadań i wypracowanie na nowo pozycji na rynku. W ocenie Rzecznika, w przypadku niniejszej ustawy za kluczowe należy uznać przepisy określające vacatio legis.
W utrwalonym orzecznictwie Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał, że nakaz odpowiedniej vacatio legis stanowi jedną z norm składających się na treść zasady demokratycznego państwa prawnego i wynika wprost z zasady zaufania do państwa. Szczególna staranność określenia vacatio legis wymagana jest w obszarach wrażliwych, do których należy sfera działalności gospodarczej i podatków. Wymóg ustanawiania odpowiedniej vacatio legis ma charakter gwarancyjny dla jednostek. Jest też jednym z warunków dopuszczalności ingerencji ustawodawcy w prawa nabyte – czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.
Jak podał na Twitterze lider PSL Władysław Kosiniak – Kamysz w poniedziałek wieczorem, senacka komisja rolnictwa odrzuciła w całości Piątkę Kaczyńskiego na wniosek senatora Bobera i PSL.
red. ppr.pl na podst. mat. Agrounii, RPO, PSL